Przygotuj się na kolejną dużą nowelizację ustawy o VAT!

W dniu 1 lipca 2018 r. wchodzą w życie przepisy o podzielonej płatności. Jednak to nie wszystko. Ustawodawca pracuje nad kolejną dużą nowelizacją ustawy o VAT. Ma ona wejść w życie w tym samym co split payment terminie. Zmian jest bardzo dużo i dotyczą one w zasadzie wszystkich podatników.

Porady ekspertów

Jak odliczać VAT od wynajmowanego pojazdu

Pytanie: Firma planuje wziąć samochód osobowy w leasing operacyjny w celu wynajmowania go klientom. Czy w takim razie, jeżeli ten samochód będzie dalej wynajmowany, może odliczyć pełen VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych? Jeżeli można będzie odliczyć cały VAT, to czy można to zrobić też w miesiącach, w których auto nie będzie wypożyczone?

Komentarze

Sprawdź, jakie są podatkowe skutki zaginięcia faktury VAT

Czasami zdarza się, że faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. W takich przypadkach podatni może wystawić nabywcy duplikat faktury. Sprawdź kiedy możesz to zrobić i jak prawidłowo wystawić taki dokument. 

Podatnicy nieświadomie wkręceni w przestępstwo karuzelowe mają szanse na wygraną z fiskusem

Zdaniem TSUE nie można wymagać od podatnika kompleksowej i dogłębnej weryfikacji dotyczącej dostawcy, przenosząc w ten sposób na niego spoczywający na fiskusie obowiązek prowadzenia działań kontrolnych. Jednocześnie Trybunał potwierdził prawo do odliczenia VAT dla podatników, nawet jeżeli nie są oni w stanie wykazać spełnienia przez dostawców materialnych przesłanek odliczenia czy zapłaty VAT przez kontrahenta.

Jak prawidłowo udokumentować udzielony rabat pośredni

W warunkach gospodarki rynkowej wielu przedsiębiorców decyduje się na promowanie swojej sprzedaży w formie rabatów dla odbiorców oferowanych przez nich towarów i usług. Przy czym coraz częściej adresatami takich działań są także inne podmioty niż bezpośredni nabywcy. Transakcje te wywołują u ich stron określone skutki podatkowe – w tym także na gruncie VAT. 

Aktualności

Zobacz, na jakie ułatwienia w rozliczaniu VAT możesz liczyć od 1 stycznia 2019 r.

Najnowszy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, wprowadza zmiany także w ustawie o VAT. Sprawdź, czy na nich skorzystasz!

Uwaga: opłata recyklingowa od przekazanej klientowi reklamówki z 23% VAT

Od 1 stycznia 2018 r. sprzedawcy mają obowiązek pobierania opłaty recyklingowej od wydawanych klientom toreb foliowych, w tym popularnych „reklamówek”. Nie pozostanie to bez wpływu na ich rozliczenia VAT.

Sprawdź, czy zawieszając firmę musisz wysłać JPK

Obowiązek złożenia po raz pierwszy pliku JPK_VAT w wersji 3 upłynął 26 lutego 2018 r. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, kiedy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z przesyłania JPK_VAT. Dowiedz się więcej.