Zmiany w VAT: Kasy online to ułatwienia dla podatników czy dodatkowe obowiązki

Po długich pracach ustawodawczych, kasy online stały się faktem. Wprowadziła je ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Dowiedz się, na czym polegają nowe rozwiązania i sprawdź, czy Twoje firma musi kupić, zainstalować i stosować nowe urządzenie. 

Porady ekspertów

Jaka jest stawka VAT na koszty transportu towarów będących przedmiotem WDT i eksportu

Pytanie: Problem: Sprzedajemy towary wraz z usługą transportu do krajów z UE i spoza. Na fakturze mamy pozycję z towarem 0% VAT i drugą pozycję za transport. Jakie stawki VAT powinniśmy w obu przypadkach stosować do transportu (korzystamy z usług firm transportowych)?

Jak rozliczyć VAT przy wywozie i sprzedaży własnych towarów za granicę

Pytanie: Problem: Czynny podatnik VAT zakupił świeże ryby od polskiego czynnego VAT-owca i odliczył naliczony VAT (5%). Następnie towar ten (ryby) wywiózł do Niemiec i sprzedał sam na targowisku dla bezpośrednich konsumentów. Jak sprzedawca powinien rozliczyć należny VAT?

Jak podatnik VAT czynny może wybrać zwolnienie podmiotowe

Pytanie: Problem: Co ma zrobić spółka, aby skutecznie i bez problemu zrezygnować wkrótce z bycia VAT-owcem? Spółka prowadzi rozliczenia osób prowadzących działalność gospodarczą, ale też księgi rachunkowe. Zakładamy, że nie będzie prowadziła działalności doradczej (zwolnienie z VAT planuje, do tej pory była VAT-owcem od 2013 roku).

Komentarze

Zobacz, kiedy należy rozliczyć VAT od importu towaru przez firmę z UE

Księgowi mają wątpliwości, w jakim miesiącu należy wykazać VAT w ramach odwrotnego obciążenia przy imporcie, gdy zagraniczny kontrahent wystawił fakturę w miesiącu poprzedzającym otrzymanie towaru. Poznaj odpowiedź na to pytanie.

Zapewnienie wyżywienia uczniom – sprawdź, co z VAT

Świadczone przez gminę usługi wyżywienia dla uczniów szkół podstawowych i dzieci w wieku do lat 3 podlegają ustawie o VAT jako odpłatne świadczenie usług. Korzystają ze zwolnienia jako czynności ściśle związane z usługami opiekuńczymi. Jest tak niezależnie od tego, czy gmina świadczy je we własnym zakresie, czy też nabywa je (w celu odsprzedaży) od podmiotów zewnętrznych. 

W jaki sposób rozliczyć VAT od bonusu jakościowego

W celu wzrostu jakości sprzedaży towarów udzielane są tzw. bonusy jakościowe. Jest to forma zachęty partnera biznesowego do podjęcia działań zmierzających na przykład do zapewnienia określonego sposobu sprzedaży, raportowania czy dodatkowej jakości w obsłudze klienta. Pojawia się jednak pytanie, czy udzielanie takich bonusów pieniężnych za wypełnienie działań jakościowych jest usługą w rozumieniu ustawy o VAT, biorąc pod uwagę, że partner handlowy jest niezależnym podmiotem, któremu także zależy na sprzedaży? A może jest to forma rabatu powiązana z dostawami towaru bądź zwykłe dofinansowanie działalności partnera?

Aktualności

Uwaga: JPK udostępnia fiskusowi informacje o transakcjach podatników w zaszyfrowany sposób

Już od 1 lipca 2019 r. czynni podatnicy VAT zostaną zwolnieni z obowiązku składania części deklaracji podatkowych. Nowe przepisy mają na celu wyręczenie przedsiębiorców z konieczności dopełniania zbędnych formalności, dzięki czemu zyskają oni więcej czasu na obsługę innych sektorów firmy. Jak w założeniach ma wyglądać nowa rzeczywistość dla podatników VAT?

Uwaga! Od 1 września 2019 r. nowy wykaz podatników VAT

Do Sejmu niedawno trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on modyfikację przepisów o wykazie podatników VAT. Poznaj już dziś szczegóły tej nowelizacji.

Upewnij się, jakie skutki w VAT ma sprzedaż poleasingowego samochodu

 W sytuacji, gdy po wykupie auta przeznaczonego na cele prywatne podatnik sprzeda je, to czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ realizując ją, podatnik nie wystąpi w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Takie stanowisko prezentuje fiskus.