Sprawdź, jak stosować nowe narzędzie do sprawdzania kontrahentów – białą listę podatników VAT

Co zawiera wykaz podatników VAT, jak sprawdzać kontrahenta i kiedy trzeba to zrobić, dlaczego niektórych rachunków nie ma na białej liście i co w takich sytuacjach można zrobić. Tego dowiesz się z tego artykułu.

Porady ekspertów

Zobacz, jak rozliczyć import usług udokumentowany fakturą zbiorczą

Pytanie: Proszę o pomoc w ustaleniu kursu przeliczeniowego dla faktury importowej i momentu wykazania podatku w deklaracji oraz jak powinno wyglądać księgowanie. Otrzymaliśmy fakturę od kontrahenta z Meksyku za usługę sortowania części. Usługa została wykonana również w Meksyku. Faktura, którą otrzymaliśmy 8 października 2019 jest fakturą zbiorczą, obejmującą trzy daty wykonania usługi: 9-24 czerwca 2019 r.; 9-28 sierpnia 2019 i 4-21 września 2019 r.

Jakie są skutki przyjęcia faktury od kontrahenta, który nie widniejącego w wykazie podatników VAT

Pytanie: Otrzymaliśmy fakturę z VAT na zakupiony materiał od kontrahenta, który zarejestrował swoją działalność 5 lipca 2019 r., w CEIDG 8 lipca 2019 r. został nadany nr NIP przez Ministerstwo Finansów. Po sprawdzeniu kontrahenta jako podatnika VAT otrzymaliśmy informację, że podatnik nie jest zarejestrowany, a w wykazie biała lista jest informacja, że nie figuruje w rejestrze VAT. Czy w związku z tym mam prawo do odliczenia VAT? Co można zrobić w takiej sytuacji?

Jak ująć świadczenie usług budowlanych opłacanych na rachunek bankowy na kasie fiskalnej

Pytanie: Prowadzę działalność w zakresie świadczenia usług budowlanych. Usługi świadczę firmom oraz osobom fizycznym, którym wystawiam faktury imienne wskazujące jakiej budowy dotyczą. Wszystkie faktury są regulowane przelewem na rachunek bankowy mojej firmy. Czy powinnam mieć kasę rejestrującą? Jeżeli tak, od kiedy?

Aktualności

Uwaga: od nowego roku wyższa akcyza na tytoń i alkohol

Pod koniec roku 2019 r. ustawodawca zdecydował o zmianach w ustawie o podatku akcyzowym. Nowelizacja zakłada wyższe stawki akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Sprawdź szczegóły.

Sprawdź, czy opłaca się oznaczać wszystkie faktury jako MPP

Wielu podatników, którzy są objęci split payment’em, rozważa ze względów ostrożnościowych, oznaczanie wszystkich wystawianych faktur adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”, nawet jeżeli znajdujące się na nich towary i usługi nie są towarami i usługami z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Czy warto?

Poznaj rozwiązanie praktycznych problemów w stosowaniu obowiązkowego MPP

Obowiązkowy split payment, który wszedł w życie 1 listopada 2019 r., stanowi nie lada wyzwanie dla większości przedsiębiorców. Pomimo tego, iż Ministerstwo Finansów uważa, że wykładnia nowych przepisów jest jednoznaczna i nie powinna stwarzać problemów przedsiębiorcom, to jednak sami zainteresowani są już innego zdania. Na podatnika, który nie wywiąże się z obowiązku dokonania podzielonej płatności, organ podatkowy nałoży decyzją sankcje VAT, w wysokości 30% kwoty podatku na fakturze. Ponadto grozić mu będzie także odpowiedzialność karno-skarbowa.

Komentarze

Uwaga: podatnik może stosować różne prewspółczynniki VAT dla różnych sektorów działalności

W przypadku, gdy nabywane towary i usługi podatnik wykorzystuje zarówno do działalności gospodarczej jak i poza nią, ustalenia wartości VAT do odliczenia dokonuje się stosując tzw. prewspółczynnik VAT (sposób określenia proporcji). Zdaniem fiskusa nie jest możliwe zastosowanie różnych sposobów określenia proporcji w odniesieniu do różnych sektorów działalności jednego podatnika. Jednak sądy mają na ten temat odmienne zdanie.

Sprawdź, kiedy podatnik ma obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego dla potrzeb VAT

Podatnicy zagraniczni mogą, a niekiedy mają bezwzględny obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego dla celów VAT. Sprawdź, kiedy należy to zrobić i jakie są praktyczne skutki niewywiązania się z nałożonych przepisami obowiązków.

Sprawdź, jak stosować nowe narzędzie do sprawdzania kontrahentów – białą listę podatników VAT

Co zawiera wykaz podatników VAT, jak sprawdzać kontrahenta i kiedy trzeba to zrobić, dlaczego niektórych rachunków nie ma na białej liście i co w takich sytuacjach można zrobić. Tego dowiesz się z tego artykułu.