148

Jak prawidłowo klasyfikować towary i usługi od 1 listopada 2019 r. i 1 kwietnia 2020 r.

W związku z wchodzącymi niedługo zmianami regulacji VAT (formalnie obowiązującymi częściowo od kwietnia 2020 roku), podatnicy staną przed dość trudnym zadaniem: stosowania aż trzech odrębnych klasyfikacji statystycznych. Sprawdź, jak robić to poprawnie i nie popełniać kosztownych błędów.

147

Tylko u nas: techniczne zmiany w płatnościach split payment od 1 listopada 2019 r.

Z dniem 1 listopada 2019 r. doszło nie tylko do wprowadzenia (w pewnym zakresie przedmiotowym) obowiązkowego split payment, ale również do poważnej modyfikacji operowania podzielonymi płatnościami w ogóle, czyli także tymi dobrowolnymi. Te, choć z oczywistych względów mocno niepopularne wśród podatników, są jednak w pewnym zakresie wykorzystywane. W tym artykule przedstawiam główne techniczne zmiany, do których zastosować się będą musieli zarówno podatnicy stosujący split payment dobrowolnie, jak i przymusowo.

146

Pamiętaj – od 1 listopada split payment obowiązkowy dla 150 rodzajów towarów i usług

Już 1 listopada zacznie obowiązywać obowiązkowy split payment dla określonych w załączniku 15 branż.  Nowym obowiązkiem objęci zostaną przede wszystkim podatnicy, którzy dotychczas korzystali z odwrotnego obciążenia. Zmiana ta jest poniekąd przyznaniem się ustawodawcy do tego, że mechanizm odwróconego poboru nie spełnił do końca swojego zadania fiskalnego, o czym od lat alarmowali czołowi eksperci zajmujący się tym podatkiem.  

145

Sprawdź, czy jesteś gotowy na stosowanie nowych przepisów ustawy o VAT

W najbliższym czasie – zarówno we wrześniu – jak i na przełomie 2019/2020 roku, weszło (lub wejdzie) w życie wiele nowych przepisów i nowelizacji dotyczących podatku od towarów i usług. W tym artykule przygotowaliśmy praktyczne omówienie nowych, najważniejszych regulacji.

Spis treści

144

Jakie są praktyczne skutki stosowania odroczonego terminu płatności w VAT

Odroczenie terminu płatności zasadniczo nie ma wpływu na VAT. Jednak brak płatności może być podstawą do zastosowania ulgi na złe długi lub konieczności dokonania automatycznej korekty odliczenia w przypadku braku zapłaty.

143

Jak w praktyce stosować nowe przepisy o kasach fiskalnych

Nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych wprowadziło największe zmiany w tej materii od wielu lat. W tym artykule przedstawiamy praktyczne konsekwencje wprowadzenia nowych przepisów w zakresie wystawiania paragonów, zasady korekty sprzedaży itp.

142

Pamiętaj, że reguły INCOTERMS wpływają na obowiązek podatkowy

Księgowi mają kłopoty z rozliczaniem VAT w transakcjach transgranicznych, gdzie normą jest stosowanie reguł INCOTERMS. Trzeba pamiętać, że w zależności od wybranej reguły, obowiązek podatkowy w VAT może powstawać na odmiennych zasadach.

141

Uwaga: przełomowy wyrok TSUE w sprawie ustalania momentu wykonania usługi budowlanej

Od kilku lat podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego nie wywiera wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w usługach budowlanych. Zdaniem fiskusa powinien on być ustalany na podstawie momentu ich „faktycznego wykonania”. Ten faktyczny moment ma oczywiście ustalić podatnik na własne ryzyko. Fiskus natomiast w toku kontroli może ten moment zidentyfikować zupełnie inaczej ze wszystkimi tego konsekwencjami. Najnowszy wyrok TSUE uznaje taki stan rzeczy za niedopuszczalny.

140

Mimo kar jak za zbrodnię – oszuści podatkowi wciąż działają

Mimo prób uszczelniania systemu podatkowego, w VAT wciąż źle się dzieje. Niemal codziennie słyszy się o walce z oszustami. Ci jednak najwyraźniej nadal działają. Ciągle bowiem prowadzone są nowe sprawy, ferowane wyroki, a mimo to każdy przedsiębiorca nękany jest ofertami sprzedaży kosztów lub odliczenia. Niestety – mimo sprawdzania kontrahenta we wszystkich możliwych rejestrach i tak nikt nie ma pewności, czy jego rozliczenia nie zostaną zakwestionowane. Czy zatem walka z oszustami w VAT idzie w dobry kierunku?

139

Zmiany w VAT: Kasy online to ułatwienia dla podatników czy dodatkowe obowiązki

Po długich pracach ustawodawczych, kasy online stały się faktem. Wprowadziła je ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Dowiedz się, na czym polegają nowe rozwiązania i sprawdź, czy Twoje firma musi kupić, zainstalować i stosować nowe urządzenie. 

138

Zmiany w VAT: Poznaj zmiany wchodzące w życie już 1 czerwca 2019 r.

Wieloletnia praktyka stosowania PKWiU pokazała, że oparty na niej istniejący w Polsce system stawek VAT jest nadmiernie rozbudowany i skomplikowany, co powoduje znaczne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Podatnicy mają problemy z prawidłowym przyporządkowywaniem towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, co oznacza kłopoty w zastosowaniu stawek podatku. Nie pomagają także organy skarbowe, uchylając się od odpowiedzi na pytania podatników o klasyfikacje statystyczne, odsyłając po opinię klasyfikacyjną do GUS. Sęk w tym, że opinie te nie są dla fiskusa wiążące. Wzmaga to tylko niepewność podatników, odnośnie właściwie zastosowanej stawki… Problemy te dostrzegł w końcu ustawodawca, co poskutkowało zmianami przepisów. I choć na chwilę obecną nowelizacja została wstrzymana, to jednak z pewnością wcześniej czy później wejdzie ona w życie. 

137

Uwaga zmiany: JPK już niedługo zastąpi deklaracje VAT

Jednolity plik kontrolny ma za sobą pewną już praktykę. Jest to przy tym jedyne narzędzie, realnie ograniczające możliwość dokonywania oszustw podatkowych. Choć „ostrze” kontroli i postepowań wymierzone jest niestety w większości w uczciwych, choć oszukanych podatników. Warto przyjrzeć się ostatnim w nim zakresie zmianom.

136

Sprawdź, jak postępować, aby fiskus nie zarzucił Ci braku dochowania należytej staranności

Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Sprawdź, na czym skupi się fiskus, kontrolując Twoje rozliczenia.

134

Sprawdź, co jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT

Mimo, że ustawa o VAT zawiera własną definicję towaru, to jednak prawidłowe jej zastosowanie nastręcza księgowym wielu trudności. Bezbłędne zrozumienie zakresu tej definicji jest o tyle istotne, iż spośród sześciu podstawowych czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, przedmiotem aż pięciu są właśnie towary.

133

Poznaj zasady rozliczania VAT od czynności dokonywanych w okresie zmiany przepisów

Przełom roku to czas, kiedy zmieniają się przepisy podatkowe. Zdarza się wówczas, że wysokość VAT dla określonych czynności ulega zmianie. W przypadkach takich wysokość podatku w okresach przejściowych towarzyszących takim zmianom określa się na podstawie przepisów art. 41 ust. 14a-14h ustawy o VAT. Sprawdź szczegóły.