Jakie skutki w VAT wywołuje nabycie produktów od rolników ryczałtowych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 24 stycznia 2023
palarnia kawy, maszyna podczas palenia kawy

W art. 115-118 ustawy o VAT uregulowano szczególną procedurę dotyczącą rolników ryczałtowych. Transakcje z podmiotami posiadającymi taki status, są rozliczanie na szczególnych zasadach. Sprawdź, zatem, jakie skutki w VAT wywołuje nabycie produktów od rolników ryczałtowych.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Przy czym to nabywcy produktów rolnych wystawiają faktury VAT RR.

Jednocześnie zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1. Nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną.
  2. Zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem.
  3. W dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Nabycie produktów od rolników ryczałtowych

O interpretację do dyrektora KIS zwróciła się spółka, która miała następujące wątpliwości:

1. Czy postępuje prawidłowo, nie wystawiając faktur zaliczkowych dokumentujących zapłatę zaliczki na poczet przyszłej dostawy od rolnika ryczałtowego, a zamiast tego wykazując pełną kwotę zapłaty za produkty rolne nabywane od rolnika ryczałtowego - obejmującą zarówno zaliczkę, jak i pozostałą płatność – na fakturze VAT RR wraz z adnotacją o wcześniejszym dokonaniu zaliczki zawierającą datę, kwotę i numer wyciągu bankowego potwierdzającego jej wpłatę?

2. Czy postępuje prawidłowo, zwiększając kwotę podatku naliczonego o wartość zryczałtowanego zwrotu podatku – w odniesieniu zarówno do zaliczki, jak i pozostałej płatności - w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty za produkty rolne z danej faktury VAT RR?

Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość tego rozumowania. Wskazał on, że:

  • W przypadku przedpłat (zaliczek) na poczet przyszłej dostawy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, zgodnie z tymi przepisami jest zobowiązany do wystawienia dokumentu potwierdzającego dokonanie wpłaty (a nie faktury zaliczkowej VAT RR).
  • Może on zatem wystawić inny dokument potwierdzający dokonanie przedpłaty, zaliczki nie będący fakturą VAT RR.
  • W rozliczeniach tych nie ma zastosowania art. 19a ust. 8 ustawy (dotyczący momentu powstania obowiązku podatkowego dla zaliczek).
  • Jeśli spółka przed dokonaniem dostawy produktów rolnych (buraków cukrowych), wpłaci plantatorom – rolnikom ryczałtowym zaliczkę – nie powstanie obowiązek podatkowy, a czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą.
  • Spółka nie ma obowiązku wystawiania innego dokumentu potwierdzającego dokonanie wpłaty zaliczki na rzecz plantatora, zaś dokumentem potwierdzającym dokonanie wpłaty zaliczki na rzecz plantatora może być posiadane potwierdzenie dokonania przelewu z rachunku bankowego spółki.
  • Spółka zasadnie wykazuje pełną kwotę zapłaty za produkty rolne nabywane od rolnika ryczałtowego - obejmującą zarówno zaliczkę, jak i pozostałą płatność – na fakturze VAT RR wraz z adnotacją o wcześniejszym dokonaniu wpłaty zaliczki zawierającą datę, kwotę i numer wyciągu bankowego potwierdzającego jej wpłatę.
Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 9 września 2022 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.221.2022.2.JK.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
rolnik ryczałtowy

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej