Stawka 0% na eksport towarów zbywanych za pomocą platformy sprzedażowej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 20 lutego 2023
91366fc246787195820cf5bb14a943a196e58a6d-xlarge

Przedsiębiorcy coraz częściej sprzedają towary z pomocą wyspecjalizowanych platform sprzedażowych. Także poza granice Unii Europejskiej. Księgowi rozliczający takich podatników mają wątpliwości, czy stawka VAT w wysokości 0% (przewidziana dla eksportu towarów), może być bezpiecznie zastosowana, na podstawie zestawienia sporządzonego przez operatora platformy sprzedażowej.

Podatnik zwrócił się do dyrektora KIS z zagadnieniem sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy sprzedażowej. Sprzedaż jest kierowana przede wszystkim do klientów indywidualnych, a więc podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej zarówno z krajów Unii Europejskiej, jak i spoza UE.

Sprzedaż za pomocą platformy sprzedażowej

Wspomniana formuła jest modelem sprzedaży, w którym sprzedawca (a zatem w pewnych przypadkach eksporter) dokonuje dostawy towarów, a podmiot X zajmuje się całą logistyką - składowaniem, pakowaniem, wysyłką produktów oraz obsługą klienta i obsługą zwrotów, działa zatem w ten sposób, że sprzedawca wysyła swoje produkty do magazynów X gdzie są przechowywane. Przy czym sprzedawca nie dokonuje przeniesienia własności towarów na X.

Pomimo umieszczenia ich w magazynie X nadal należą one do sprzedawcy. Kiedy klient dokona zakupu towaru, X wybiera, pakuje, transportuje i śledzi zamówienie. Obsługą posprzedażową zwrotami i reklamacjami również zajmuje się X.

Zestawienie dokumentów sprzedaży

X jako platforma pośrednicząca w sprzedaży towarów przesyła/udostępnia podatnikowi zestawienia przygotowane w dedykowanym pliku kalkulacyjnym zawierającym dane dotyczące każdej sprzedaży, m.in.: numer zamówienia, numer przesyłki, datę zakupu, datę płatności, datę dostarczenia, adres mailowy kupującego, przedmiot sprzedaży, cenę przedmiotu, wartość przesyłki, miasto przeznaczenia, nazwę podmiotu transportującego, adres strony internetowej, na której odbiorca indywidualny dokonał nabycia.

Stawka 0% - warunki zastosowania

Dokonując wysyłki towarów poza terytorium UE, spółka dysponuje więc dokumentem potwierdzającym, że przesyłka dotarła do kraju przeznaczenia. Wprawdzie wskazany dokument, tj. zestawienie przygotowane w dedykowanym pliku kalkulacyjnym zawierającym datę dostarczenia towarów do nabywcy poza UE, nie jest literalnie wymieniony w art. 41 ust. 6a ustawy o VAT - niemniej jednak katalog dokumentów wymieniony w ww. przepisie nie jest katalogiem zamkniętym.

Tym samym, należy uznać, że w przypadku gdy przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy spółka dysponuje dokumentem wskazanym w opisie stanu faktycznego (zestawienie sporządzone przez operatora platformy sprzedażowej), ma prawo opodatkować dokonywane dostawy towarów, stanowiące eksport towarów stawką VAT w wysokości 0%.

Jak wyjaśnił organ interpretacyjny, „(…) W analizowanej sprawie, sprzedają Państwo towary osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej spoza UE. W wyniku dokonanych przez Państwa dostaw towary są transportowane z Polski do nabywców poza Unię Europejską za pośrednictwem firmy kurierskiej lub operatora pocztowego. Dokonaną sprzedaż rozpoznają Państwo jako eksport towarów, w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy. Firma X przesyła/udostępnia Państwu zestawienia przygotowane w dedykowanym pliku kalkulacyjnym, który zawiera dane dotyczące każdej sprzedaży – w tym m.in. numer zamówienia oraz numer przesyłki, datę zakupu, datę płatności oraz datę dostarczenia towaru, przedmiot sprzedaży i jego cenę, miasto przeznaczenia jak również nazwę podmiotu transportującego. Jak Państwo wskazują, posiadany przez Państwa dokument przedstawia generowaną automatycznie datę doręczenia w odniesieniu do każdej dostawy. Przy tym, generowany raport (zestawienie) pozwala na stwierdzenie tożsamości towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. W szczególności raport zawiera numer zamówienia, numer towaru będącego przedmiotem wysyłki oraz nazwę dostarczonego (zakupionego przez klienta) artykułu”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 6 października 2022 r. nr0114-KDIP1-2.4012.394.2022.2.RM.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
sprzedaż przez internet

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej