Kiedy dywidenda rzeczowa podlega VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 października 2022
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

Niekiedy zdarza się, że wypłata zysku w spółce jest dokonywana nie w formie pieniężnej, ale rzeczowej (np. samochód, nieruchomość). Następuje więc przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Czy takie zdarzenie podlega VAT?

Przypomnijmy, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przyjmuje się też, że dywidenda w formie niepieniężnej (czyli właśnie rzeczowej) to jednak nieodpłatne przekazanie towaru. Jak wynikało np. z wyroku NSA z 7 grudnia 2016 r., I FSK 1728/16, jeżeli spółka dokonuje wypłaty dywidendy w formie rzeczowej (np. przeniesienie prawa własności nieruchomości), to dochodzi do dokonania nieodpłatnej dostawy towarów.

Podlega ona opodatkowaniu, jeśli przy nabyciu bądź wytworzeniu nieruchomości przysługiwało prawo do odliczenia. Nie ma też znaczenia przyczyna przekazania towaru, a więc niezależnie, czy byłaby to umowa darowizny czy dywidenda z zysku spółki, z punktu widzenia VAT spółka dokonała dostawy towarów.

Z mocy art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)   przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)   wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W myśl art. 29a ust. 2 ustawy w przypadku nieodpłatnej dostawy towarów, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.

Aczkolwiek możliwe jest stosowanie ustawowych zwolnień (przedmiotowych) z VAT, np. jeśli minęły 3 lata od „pierwszego zasiedlenia” (ale trzeba z kolei pamiętać o korekcie VAT naliczonego).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
dywidendarozliczanie VAT

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej