Wkrótce więcej podatników skorzysta ze zwolnienia dla dostawy budynków i budowli

W większości przypadków sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, może korzystać ze zwolnienia z VAT. Przepisy regulujące tę preferencję wielokrotnie były przedmiotem interpretacji organów podatkowych i sądów administracyjnych, a mimo to do tej pory budzą sporo wątpliwości. Sprawę dodatkowo komplikuje bogate orzecznictwo TSUE, którego wykładnia w tym zakresie coraz bardziej sprzyja podatnikom.

Uwaga: wkrótce nowe zasady wystawiania faktur do paragonów

Sejm przyjął kolejne zmiany w ustawie o VAT. Zmianie ulegną zasady wystawiania faktur do paragonów, stosowania zwolnienia podmiotowego czy rozliczania rolników ryczałtowych. Zmiany wejdą w życie już po wakacjach.

Podatnicy mogą już korzystać z nowego wzoru informacji VAT-23

Od 1 czerwca 2019 r. obowiązuje nowy wzór informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu VAT-23.  Wprowadzone zmiany mają częściowo techniczny charakter, zaś ze starszych druków, według dotychczasowego wzoru, podatnikom nadal wolno korzystać do końca bieżącego roku. 

Pamiętaj, że ewidencja VAT lub jej brak nie zawsze wpływa na wysokość kosztów

Brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu dla celów VAT, nie wyklucza pełnego zaliczania do kosztów podatkowych wydatków eksploatacyjnych na takie auto.

Nie będzie deklaracji VAT 7 i VAT 7K. Poznaj praktyczne konsekwencje zmiany w VAT

Trwają prace nad ustawą, które mają m.in. zlikwidować najpopularniejsze deklaracje VAT – VAT 7 i VAT 7K. Sprawdź już dziś, jak będziesz rozliczał ten podatek na nowych zasadach.