Czy organizację polowania można rozliczać w procedurze marży

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 kwietnia 2024
wojsko

Czy usługi z zakresu łowiectwa – w tym organizacja polowania – to usługi turystyczne, do których ma zastosowanie procedura VAT marża? Zobacz, co na ten temat sądzi fiskus.

Dyrektor KIS analizował problematykę usług turystyki obejmujących organizację polowań. Świadczenie to składa się z powiązanych ze sobą usług tworzących całość. Podatnik działa na rzecz nabywcy we własnym imieniu i na własny rachunek oraz przy świadczeniu usługi nabywa świadczenia od X. i innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty (myśliwego). Od X. w ramach usług organizacji polowań podatnik nabywa m.in.: przygotowanie polowania zbiorowego czy transport osób na polowaniu zbiorowym.

Do towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty można zaliczyć jedynie te towary i usługi, które podatnik nabywałby od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i nie stanowiłyby one jednocześnie „środków” do wyświadczenia własnej usługi, która następnie staje się elementem kompleksowej usługi turystycznej. Z kolei wszelkie towary i usługi nabywane przez podatnika dla wyświadczenia usługi własnej, stanowiącej następnie element usługi turystyki, należy uznać za wydatki dotyczące usług własnych.

Organ uznał zatem, iż tylko do tej części usług, które podatnik kupuje/będzie kupował od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty (myśliwego), w tym od X, podatnik będzie mógł zastosować procedurę VAT marża. Konieczne zatem stanie się ustalenie podstawy opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych podatnik winien stosować odpowiednio przepisy ogólne o podstawie opodatkowania.

Zatem świadczone usługi organizacji polowań stanowią usługi turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy o VAT. Procedura VAT marża będzie miała zastosowanie jednak tylko do tej części usług, które podatnik kupuje od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty (myśliwego), w tym od X. Natomiast dla pozostałej części usług w zakresie organizacji polowań – usług własnych – należy zastosować zasady ogólne, tj. opodatkowanie według stawek VAT właściwych dla poszczególnych usług własnych.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz, radca prawny, ekspert z zakresu VAT

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 18 grudnia 2023 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.665.2023.1.ALN.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej