Czy z faktury dokumentującej opłatę z tytułu braku odbioru minimalnych ilości paliw można odliczyć VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 24 lipca 2023
tankowanie paliwa

Dyrektor KIS w jednej z tegorocznych interpretacji analizował prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez sprzedawcę, dokumentujących opłatę z tytułu braku odbioru minimalnych ilości paliw gazowych (tzw. opłata TOP). Sprawdź, aktualne stanowisko fiskusa w tej kwestii.

Spółka dla realizacji działalności produkcyjnej, w wyniku której wytwarzane są towary, będące przedmiotem sprzedaży opodatkowanej VAT (wg stawek innych niż zwolniona) oraz w związku z realizacją istotnych inwestycji służących tej działalności produkcyjnej, wymagających zabezpieczenia długoterminowego zapotrzebowania Spółki na paliwa gazowe, zawarła w latach ubiegłych wieloletnie umowy z podmiotem dostarczającym hurtowo paliwa gazowe - będącym czynnym podatnikiem VAT na terenie Polski.

Na podstawie zawartych umów, które regulują wzajemne obowiązki i prawa stron, m.in.:

  • sprzedawca gwarantuje i zobowiązany jest przede wszystkim dostarczać w określonym okresie umownym paliwa gazowe określone szczegółowo umową;
  • spółka zobowiązana jest przede wszystkim do odbioru w określonym okresie umownym ustalonej z góry ilości paliw gazowych oraz do zapłaty ceny oraz innych świadczeń należnych Sprzedawcy.

Opłata z tytułu braku odbioru minimalnych ilości paliw

W przypadku braku wywiązania się przez spółkę z obowiązku odbioru ww. minimalnej ilości paliwa gazowego w określonym okresie, niezależnie od ceny płaconej przez spółkę za odebrane paliwa gazowe, Spółka zobowiązana jest zapłacić na rzecz sprzedawcy dodatkową opłatę (tzw. opłata TOP).

Opłata dodatkowa jest podyktowana tym, iż sprzedawca zobowiązując się do dostaw paliwa gazowego podejmuje działania, które zabezpieczają jego gotowość do dostarczenia zamówionego przez spółkę paliwa gazowego o określonych parametrach, w określonych miejscach odbioru i w określonym wolumenie.

Opłata TOP

Sprzedawca uznaje opłatę TOP, na gruncie ustawy VAT, za wynagrodzenie należne mu z tytułu świadczenia usług (a zgodnie z linią interpretacyjną tego typu świadczenia podlegają opodatkowaniu VAT). W przypadku wystąpienia okoliczności, zobowiązujących spółkę do zapłaty ww. opłaty TOP, sprzedawca dokumentuje ją więc fakturą VAT, na której wykazana jest kwota VAT.

Czy Spółce przysługuje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez sprzedawcę, a dokumentujących opłatę z tytułu braku odbioru minimalnych ilości paliw gazowych (opłata TOP)?

Organ podatkowy potwierdził więc prawo do odliczenia VAT, wskazując że:

„ (…) Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawę dokonania odliczenia stanowi faktura wystawiona przez uprawniony podmiot i dokumentująca czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego zostały spełnione. Jak wynika z przedstawionych okoliczności sprawy są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wypłacana przez państwa na rzecz sprzedawcy opłata TOP za nieodebranie minimalnej ilości paliwa gazowego stanowi wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Poniesienie tej opłaty ma związek z prowadzoną przez państwa działalnością, tj. realizacją procesów produkcyjnych i wytworzeniem towarów, których sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT i nie korzysta ze zwolnienia od podatku. W konsekwencji powyższego, mając na uwadze ww. przepisy, przysługuje/będzie przysługiwało państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez sprzedawcę i dokumentującej otrzymaną przez Niego opłatę za nieodebranie minimalnej ilości paliwa gazowego zgodnie z zawartą umową”.

 

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 26 stycznia 2023 r. nr 0114-KDIP4-3.4012.688.2022.1.MP

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej