Zdaniem fiskusa NIP klienta nie może być podany w stopce paragonu

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 18 lutego 2020
kasa online

Od 2020 roku fakturę do paragonu można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. Niestosowanie się do nowych wymogów oznacza sankcje. Czy zatem NIP może być zamieszczony w dowolnym miejscu na paragonie? Poznaj najnowsze stanowisko fiskusa.

W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (art. 106b ust. 5 ustawy o VAT). Jednocześnie paragon ten powinien spełniać określone wymagania. Przypomniał dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej o nr 0112-KDIL2-2.4012.523.2019.2.MŁ.

Na czym polegał analizowany problem

Wątpliwości podatnika dotyczyły tego, czy umieszczenie numeru NIP nabywcy towarów w stopce, tj. w części paragonu fiskalnego, znajdującej się poniżej linii zawierającej logo fiskalne i unikatowy numer pamięci fiskalnej, będzie spełniać warunek umieszczenia tego numeru w treści paragonu, zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. Podatnik uważał, że tak. Konstrukcja starszych wersji kas rejestrujących stosowanych przez podatnika powoduje, że nie posiadają one technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu fiskalnego.

Jakie stanowisko zajął fiskus

Kolejność zamieszczania konkretnych danych na paragonie – w tym numeru identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy – na żądanie nabywcy, nie jest przypadkowa. Pozycja ta powinna znajdować się w części fiskalnej paragonu przed logo i numerem unikatowym, które powinny być umieszczone centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego. Zdaniem organu podatkowego nie można zgodzić się ze stanowiskiem podatnika, że umieszczenie NIP nabywcy w stopce spełni wymagania zawarte w art. 106b ust. 5 ustawy o VAT.

Autor:

Sylwia Maliszewska

Źródło:

Interpretacja Indywidualna dyrektora KIS, nr 0112-KDIL2-2.4012.523.2019.2.MŁ

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej