Zobacz, gdzie wpisywać symbole GTU

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 29 września 2020
6f43bbbac91b50fdb271b885d100162be0b08748-xlarge

Czy symbole GTU powinny być umieszczone także na fakturze sprzedaży towaru bądź usługi wymienionej w rozporządzeniu?

Nie, ponieważ od października nie zmieniają się przepisy w zakresie fakturowania. Stosowny przepis ustawy o VAT (art. 106e), mówiący o tym, co powinna zawierać faktura, pozostanie więc bez zmian.

Przypomnijmy, że od października 2020 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające obowiązek składania dokumentu elektronicznego wspólnego dla przesyłanej deklaracji VAT i informacji o ewidencji VAT. Z nowego rozporządzenia wynika zaś, że ewidencja zawiera oznaczenia 10 grup dostaw towarów oraz 3 grup dotyczących świadczenia usług – stąd oznaczenia od "01" do "13".

Zwiększone obowiązki podatników odnoszą się do ewidencji (a zatem raportowania, nie zaś fakturowania). Dodatkowo warto mieć na uwadze, że w ewidencji nabycia (i podatku naliczonego) nie trzeba wykazywać już tych oznaczeń. Trzeba też odróżnić opisywaną sytuację od mechanizmu split payment (MPP). W przypadku podzielonej płatności rzeczywiście faktura winna zawierać stosowne oznaczenie. Być może stąd wzięło się też błędne (a dość często akurat spotykane) przekonanie o rozszerzeniu obowiązków w zakresie fakturowania.

Jednak z drugiej strony – oznaczenie „kodu GTU” na fakturze nie jest też zakazane. Podatnik nie musi, ale może dokonać takiego oznaczenia. Niekiedy może być to nawet pomocne przy sporządzaniu JPK.

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej