Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Uwaga na zmiany w zakresie wniosku o zwrot VAT zapłaconego za granicą

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 sierpnia 2021
wniosek o zwrot VAT zapłaconego za granicą

10 sierpnia br. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra finansów, dotyczące składania wniosków o zwrot VAT zapłaconego za granicą, a także ich korekt. Na jego podstawie niektóre z tych dokumentów należy składać na dotychczasowych zasadach, tj. niezależnie od zmian, które zaszły w tym zakresie od 1 lipca 2021 r. 

Obowiązuje już rozporządzenie ministra finansów z 30 lipca 2021 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej. Zostało ono wydane w związku ze zmianami zasad zwrotu zagranicznego VAT, która jest wynikiem wprowadzenia z dniem 1 lipca w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, tzw. pakietu e-commerce.

Modyfikacja treści załącznika

Mocą przedmiotowego rozporządzenia – wprowadzającego zmiany w rozporządzeniu MF z  4 grudnia 2014 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1803) – określono nowy załącznik do wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym państwie UE („Informacje, jakie powinien zawierać wniosek o zwrot podatku od wartości dodanej, oraz sposób opisu niektórych informacji”.).

Ważne regulacje przejściowe

Rozporządzenie zmieniające zawiera także przepisy przejściowe. Na ich podstawie podatnicy występujący o zwrot VAT zapłaconego w innym kraju UE,  w przypadku wniosków w tej sprawie dotyczących towarów i usług nabytych:

  • w roku podatkowym 2020 albo
  • w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do  30 czerwca 2021 r.

– stosują przepisy dotychczasowe.

Podobnie jeśli wnioski dotyczą korekt ww. wniosków, powinny być składane na dotychczas obowiązujących zasadach.

Wsteczne obowiązywanie przepisów

Pomimo tego, że omawiane rozporządzenie w sprawie wniosków o zwrot VAT zapłaconego za granicą weszło w życie 10 sierpnia br., stosuje się je z mocą wsteczną od 1 lipca 2021 r. W ten sposób początek jego obowiązywania skorelowano z datą wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT, która do krajowych przepisów wprowadziła tzw. pakiet e-commerce. Dokonano jej mocą ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw (Dz.U.  2021 r. poz. 1163).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Słowa kluczowe:
zwrot VAT

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej