SLIM VAT 2 w obrocie międzynarodowym

Dodano: 1 czerwca 2021
6f43bbbac91b50fdb271b885d100162be0b08748-xlarge

Wśród 15 nowych uproszczeń, jakie znajdują się w tzw. pakiecie SLIM VAT 2 znajdują się między innymi takie, które dotyczą rozliczeń VAT przy transakcjach międzynarodowych.

SLIM VAT 2 w obrocie międzynarodowym: transakcje łańcuchowe

Od 1 lipca 2020 r. pakiet Quick Fixes zmodyfikował zasady dotyczące rozliczania transakcji łańcuchowych. Wynika z nich, że wysyłkę lub transport towaru przypisuje się dostawie dokonanej do podmiotu pośredniczącego. Jest to dostawa ruchoma, dla której można zastosować 0% stawkę VAT.

Natomiast jeżeli podmiot pośredniczący, jest podatnikiem VAT w państwie, z którego towary są wysyłane, dostawą ruchomą może stać się druga w łańcuchu transakcja. Quickk Fixes nie obejmował zmian w zakresie transakcji łańcuchowych, w ramach których występował eksport towarów.

Nowy pakiet  SLIM VAT 2 ma określić dokładnie, której części transakcji przypisać dostawę ruchomą, gdy w transakcji łańcuchowej (zarówno unijnej, jak i z uwzględnieniem eksportu) organizatorem transportu jest pierwszy w kolejności podmiot.  W tym przypadku, jedynie pierwsza transakcja w łańcuchu będzie dostawą ruchomą. W publikowanych przez MF propozycjach zmian w ramach SLIM VAT 2 wskazany jest przykład transakcji eksportowej pomiędzy czterema podmiotami A-B-C-D.

Podmiot A (Polska) dokonuje dostawy dla podmiotu D (Rosja). Dostawą ruchomą w omawianym przypadku będzie transakcja od podmiotu A do podmiotu B z siedzibą w innym kraju członkowskim. Dostawy B-C i C-D będą traktowane jako dostawy nieruchome i powinny zostać opodatkowane w miejscu zakończenia transportu towarów.

Zdaniem MF, przygotowane zmiany w ramach SLIM VAT 2 nie będą wpływać znacząco na stosowane dotychczas zasady rozliczania transakcji łańcuchowych, natomiast umocnią pewność prawną zainteresowanych stron.

Korekty in minus przy WNT i imporcie usług

Inne zmiany, które zakłada SLIM VAT 2 w obrocie międzynarodowym, będą dotyczyć nieuregulowanej do tej pory korekty in minus przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów i imporcie usług. Obecnie przepisy nie precyzują momentu rozliczenia korekty w wyżej wymienionych przypadkach. W konsekwencji podatnicy rozliczają korekty w okresach uzależnionych od powstania przyczyny korekty.

Jak będzie po zmianach

Zasady rozliczania faktury korygującej będą odzwierciedlać dotychczasową praktykę podatników. Oznacza to, że jeżeli przyczyna korekty powstała już na etapie zawierania transakcji, to  powinna zostać ujęta w deklaracji za ten sam okres, kiedy została ujęta faktura pierwotna. Jeśli natomiast przyczyny korekty zaistniały po dokonaniu danej transakcji, korektę trzeba ująć w deklaracji bieżącej, za okres, w którym powstała przyczyna korekty.

VAT należny i naliczony rozliczany w tym samym okresie przy imporcie usług

Następną propozycją SLIM VAT 2 jest neutralność rozliczenia VAT od importu usług, nawet w przypadku, gdy podatnik  otrzyma daną fakturę po upływie 3 miesięcy od dokonania usługi. Aktualnie obowiązkiem podatnika jest korekta podatku należnego wraz z odsetkami w deklaracji, za którą powstał obowiązek podatkowy dla danej usługi. Trzeba też wykazać podatek naliczony w deklaracji w dacie, z jaką faktura ta wpłynęła. Jest to przepis bardzo kontrowersyjny i nie wszyscy eksperci są zgodni, co do jego zgodności z przepisami Unii Europejskiej.

Proponowana zmiana dotyczy możliwości rozliczenia VAT należnego i naliczonego wynikającego z importu usług za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonania usługi. Zastosowanie takiego rozwiązania byłoby potwierdzeniem neutralności podatkowej importu usług. Jest to, jak przyznaje sam MF, powrót do zasad obowiązujących przed 2017 r.

Dlaczego zatem MF zdecydował się powrócić do neutralności rozliczenia importu usług, a nie już samych WNT? Resort finansów uzasadnia to tym, że import usług nie podlega dalszej odsprzedaży, usługi są zazwyczaj konsumowane przez ich ostatecznego nabywcę. Nie ma zatem ryzyka, że na terytorium Polski nie zostanie pobrany należny podatek – inaczej niż w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przedstawiony przez Ministerstwo Finansów dokument – to na razie tylko propozycje zmian w ramach SLIM VAT 2. Więcej na temat planowanej nowelizacji, będzie można powiedzieć, gdy poznamy projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Monika Jakubowska, Katarzyna Klimczyk, Accreo Sp. z o.o.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej