Kiedy nieruchomości w trakcie budowy nie uznajemy za zorganizowaną część przedsiębiorstwa

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 6 czerwca 2022
domek na pliku pieniędzy

Problem z tą tematyką polega na tym, że zależnie od przyjęcia określonej kwalifikacji – odmienne są skutki podatkowe danej transakcji na gruncie VAT. Stwierdzenie, że przedmiotem transakcji jest dostawa składników majątkowych (np. nieruchomości) skutkuje opodatkowaniem tej czynności określoną stawką podatku. Z kolei uznanie, że owe składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) – wyłącza tę czynność z opodatkowania.

W jednym z orzeczeń NSA analizował właśnie taki spór podatnika z fiskusem. Jak uznał, okoliczność przeniesienia niezabudowanych nieruchomości (mimo że posiadają one plan zagospodarowania przestrzennego), ale bez wykazania w momencie podziału możliwości realizacji określonych funkcji gospodarczych, nie daje prawa do uznania ich za stanowiące ZCP. Lokale, które będą wybudowane, mają być przeznaczone na usługi, drobną wytwórczość czy działalność w zakresie np. gastronomii.

Nieruchomości w trakcie budowy

Sąd zauważył przy tym, że podatnik nie ma możliwości wskazania na etapie budowy tych lokali przedmiotu wykonywanej działalności związanej z użytkowaniem tych lokali. Możliwość taką uzyska dopiero w momencie przekazania lokali do użytkowania. Innymi słowy – to na tym etapie będzie można mówić o przeznaczeniu lokali do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Wtedy także można będzie można zbadać, czy wydzielona część przedsiębiorstwa ma zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot. Jednocześnie dopiero wówczas nabywca będzie kontynuował działalność gospodarczą wyłącznie w oparciu o zbiór przeniesionych składników.

Przeczytaj także:

W konsekwencji nie można uznać przenoszonych składników majątkowych (czyli nieruchomości w trakcie budowy, tym bardziej – w stanie surowym otwartym), za spełniające warunki ZCP.

Dopiero po zakończeniu inwestycji budowlanej, czyli w przyszłości, nieruchomość ta będzie mogła być uznana część spełniającą warunki do prowadzenia w niej działalności gospodarczej.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok NSA z 10 czerwca 2021 r. o sygn. akt I FSK 1480/18, oddalający skargę kasacyjną od wyroku WSA w Warszawie z 17 stycznia 2018 r. o sygn. akt III SA/Wa 3044/16 w sprawie ze skargi podatnika na interpretację indywidualną z 22 czerwca 2016 r. nr IPPP1/4512-360/16-2/RK.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej