Obciążenie wykonawcy rachunkiem od UDT to usługa podlegająca VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 29 marca 2023
akcesoria architekta / BHPowca

Czy obciążenie wykonawcy kwotą stanowiącą równowartość rachunku wystawionego przez Urząd Dozoru Technicznego, stanowi usługę i powinno być udokumentowane fakturą VAT?

Urząd obciąża spółkę rachunkiem z tytułu wykonanych czynności, wskazując na rachunku jako dane podatnika, gdyż zgodnie z przepisami ustawy o dozorze technicznym z 21 grudnia 2000 r. koszty wykonanych czynności ponosi eksploatujący. Jest więc tam zamieszczona adnotacja, że: „Czynności wykonywane przez Urząd (...) nie podlegają opodatkowaniu VAT (podstawa prawna: art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług)”.

Obciążenie wykonawcy rachunkiem od UDT

Podatnik miał więc wątpliwości, co z obciążaniem taką opłatą innego podatnika. Zdaniem spółki przeniesienie na inny podmiot kosztu opłaty administracyjnej, poniesionej pierwotnie przez podatnika, która została pobrana przez organ władzy publicznej, nie jest realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i świadczonych przez podatnika usług. Przenosi jedynie poniesiony przez niego koszt opłaty (ciężar ekonomiczny), która pobierana jest przez organ władzy publicznej za realizację zadań nałożonych na niego przez ustawy. Zdaniem podatnika, sama zmiana podmiotowa, która zaistniała w odniesieniu do tej czynności nie powoduje zmiany charakteru tej opłaty.

Stanowisko fiskusa odnośnie do obciążenia wykonawcy rachunkiem od UDT

Innego zdania był jednak dyrektor KIS. Przypomniał, że w myśl art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Zdaniem organu podatkowego, przedmiotem oceny nie są zatem czynności wykonywane przez organ władzy publicznej, a przez podatnika, który zamierza obciążyć poniesionym kosztem wykonawcę (zgodnie z zawarta umową). Przepis art. 15 ust. 6 ustawy o VAT (o wyłączeniu z opodatkowania) może mieć zastosowanie wyłącznie do organu władzy, a nie do podmiotu komercyjnego działającego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Tymczasem spółka dokonuje przeniesienia kosztu badania technicznego na wykonawcę zgodnie z zapisami umowy cywilnoprawnej.

Obciążając wykonawcę kwotą opłaty za badanie techniczne spółka nie działa jako organ władzy publicznej, lecz jako podmiot komercyjny, dokonując czynności w oparciu o postanowienia łączącej strony umowy cywilnoprawnej.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 26 stycznia 2023 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.888.2022.1.ICZ.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
kara pieniężnaUDT

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej