Założenie karty medycznej w uzdrowisku może być zwolnione z VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 9 marca 2022
lekarka ogląda zdjęcia RTG

Kwestia, które usługi towarzyszące usługom ochrony zdrowia, mogą korzystać ze zwolnienia, od lat budzi spory. Dość ciekawe zagadnienie analizował ostatnio TSUE. Chodziło o zwolnienie z VAT przy założeniu karty medycznej w uzdrowisku termalnym.

Przypomnijmy, że w świetle dyrektywy VAT państwa członkowskie zwalniają z podatku m.in. opiekę szpitalną i medyczną oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego. Podobnie na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze.

Spór przed TSUE wynikał z faktu, że uzdrowisko termalne Termas Sulfurosas de Alcafache jest jednostką podstawowej opieki zdrowotnej nienależącą do portugalskiego krajowego systemu opieki zdrowotnej i nieprowadzącą opieki szpitalnej. Jest to, wiec podmiot prywatny.

Uzdrowisko fakturuje usługę zwaną „rejestracją termalną”. Podatnik wyjaśnił, że wszystkie rejestracje termalne są indywidualne i mają na celu zarezerwowanie uprzedniej konsultacji lekarskiej. Zabiegi są następnie przepisywane przez lekarza uzdrowiskowego. Jednak portugalskie organy podatkowe uznały, że wskazane świadczenie nie podlega zwolnieniu z VAT.

Portugalski „odpowiednik NSA” wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do TSUE. Spytał, czy płatności uiszczane w zamian za usługę założenia indywidualnej karty każdego użytkownika, która zawiera kartotekę medyczną uprawniającą do nabycia „klasycznych zabiegów termalnych”, mogą zostać objęte pojęciem „ściśle związanych czynności” (chodzi tu o związek z usługami ochrony zdrowia), a tym samym uznane za zwolnione z VAT?

TSUE uznał, iż założenie karty medycznej w prywatnym uzdrowisku może być zwolnione z VAT

Jak uznał TSUE:

  • w przypadku gdy czynność ta polega na założeniu indywidualnej karty, która zawiera kartotekę medyczną, obejmującą dane dotyczące stanu zdrowia użytkownika i przepisanych świadczeń opieki medycznej, którą można w związku z tym uznać za zaplanowaną, a także sposobów jej realizacji, do których to danych wgląd jest niezbędny w celu świadczenia tej opieki i osiągnięcia zamierzonych celów leczniczych, taką czynność można by uznać za „ściśle związaną” z tą opieką medyczną,
  • gdy natomiast świadczenie wzajemne za opłatę za rejestrację termalną polega wyłącznie na możliwości nabycia przepisanych świadczeń opieki medycznej lub w której treść indywidualnej karty zawierającej kartotekę medyczną nie jest niezbędna do świadczenia tej opieki i osiągnięcia zamierzonych celów leczniczych, takiej czynności nie można uznać za „ściśle związaną” z opieką medyczną w rozumieniu dyrektywy VAT, niezależnie od tego, że bez opłaty za rejestrację termalną przepisane zabiegi nie są dostępne.

Reasumując, czynność polegająca na założeniu indywidualnej karty, która zawiera kartotekę medyczną uprawniającą do nabycia świadczeń opieki medycznej w ramach „klasycznych zabiegów termalnych” w uzdrowisku termalnym, może być objęta zwolnieniem z VAT. Jest to czynność ściśle związana z opieką medyczną. Dotyczy to przypadku, gdy karta i kartoteka obejmują dane dotyczące stanu zdrowia, przepisanej i zaplanowanej opieki medycznej, jak również sposobów jej realizacji, do których to danych wgląd jest niezbędny dla świadczenia tej opieki i osiągnięcia zamierzonych celów leczniczych.

Rzeczona opieka medyczna oraz czynności ściśle z nią związane winny być ponadto podejmowane na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez ośrodki medyczne i diagnostyczne lub inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze.

 

 

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok TSUE z 13 stycznia 2022 r., C-513/20

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej