Brak obowiązku podawania kodów PKWiU na fakturach

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 maja 2021
faktury, okulary długopis

Nie jest konieczne podawanie kodu PKWiU na dokumentach sprzedaży (faktura), w tym np. związanych z pracami w obiektach budownictwa mieszkaniowego, ponieważ nie ma przepisów prawa, które by tego nakazywały, w szczególności zaś art. 106e ustawy o VAT nie wymienia kodu PKWiU w katalogu elementów, które powinna zawierać faktura.

Potwierdził to niedawno Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. Organ wyjaśnił, że faktury są dokumentami sformalizowanymi i muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego w tym względzie. Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla w sposób prawidłowy zdarzenie gospodarcze. Faktura potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy, mają znaczenie dowodowe.

Z kolei art. 106g ust. 1 ustawy stanowi, że faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.

W świetle powołanych przepisów prawa należało stwierdzić, iż faktury dokumentujące dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług winny zawierać elementy wymienione w art. 106e ustawy o VAT. Powyższe przepisy nie przewidują obowiązku ujmowania symbolu PKWiU towaru lub usługi w fakturach. Ewentualnie podatnik, wystawiając fakturę dokumentującą wykonywanie określonych usług, może na niej umieścić określenie PKWiU, bowiem przepisy nie sprzeciwiają się umieszczaniu na fakturze dodatkowych adnotacji (czyli informacje te miałyby charakter fakultatywny).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 kwietnia 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.99.2021.1.WN

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej