Wyrok WSA: Zapłata kartą (przy użyciu terminala) daje prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 września 2021
kasa fiskalna

Zwykle zdaniem organów podatkowych, płatności przy użyciu terminala nie są płatnościami „na rachunek bankowy”, stąd w tej sytuacji brak jest możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przypomnijmy, że w przypadku dostawy towarów w systemie wysyłkowym, jak i przy świadczeniu usług – dla zachowania zwolnienia wymagany jest warunek, by zapłata za świadczenie była w całości dokonana za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika.

Istota sporu dotyczyła tego, czy podatnik może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku otrzymywania zapłaty za sprzedaż towarów oraz świadczone usługi za pośrednictwem karty płatniczej przy użyciu terminala.

Według fiskusa (zob. przykładowo interpretację dyrektora KIS z 3 grudnia 2020 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.567.2020.2.MT oraz z 14 września 2020 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.438.2020.2.KP), zwolnienie tu nie przysługuje, gdyż płatności dokonywane za pomocą kart płatniczych przy użyciu terminala wypełniają kryteria płatności gotówkowych. Tym samym, w tym ujęciu – sprzedaż towarów i usług, za które klient ureguluje zapłatę kartą płatniczą z użyciem terminala, podlegałaby obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

Funkcje karty płatniczej

Karta płatnicza może więc pełnić dwojaką funkcję – może służyć do wypłaty/wpłaty gotówki (np. z rachunku bankowego) lub zlecenia transferu środków pieniężnych. Przy czym wpłata, transfer i wypłata środków są osobnymi pojęciami o różnych znaczeniach. Wpłata i wypłata polegają na podjęciu lub wpłaceniu gotówki. Natomiast "transfer środków pieniężnych" oznacza ich przekazanie bez dokonywania "wpłaty" i "wypłaty", a zatem bez zaangażowania gotówki, wyłącznie z użyciem rachunku bankowego.

Sąd zauważył też, że:

  • przeciwieństwem gotówki jest pieniądz w postaci bezgotówkowej, tj. zdematerializowanej, w postaci środków (istniejących jako określony zapis księgowy i informatyczny) na rachunkach w banku, czeków etc.; użycie pieniądza bezgotówkowego wymaga użycia instrumentu płatniczego (np. karty płatniczej) lub pośrednika płatniczego (np. banku);
  • - w ramach płatności z wykorzystaniem karty płatniczej, gotówka na żadnym etapie nie jest angażowana; transakcja płatności kartą polega na dokonaniu zlecenia przekazania środków z rachunku właściciela karty na rachunek odbiorcy płatności, a karta służy jedynie do dokonania takiego zlecenia; karta sama w sobie nie stanowi gotówki,
  • płatność kartą skutkuje przekazaniem środków z jednego rachunku bankowego na drugi, jest to więc transakcja o charakterze czysto bezgotówkowym, faktu tego nie zmienia ewentualne zaangażowanie pośrednika płatniczego czy też urządzenia w postaci terminala; nie można uzależniać, tak jak zrobił to organ interpretacyjny, uznania transakcji za gotówkową lub nie, od tego, czy do transakcji zaangażowano konkretne urządzenie (terminal, a nie np. telefon czy komputer), skoro po stronie dysponentów środków – banku i pośrednika – wykonywane są takie same operacje.

Podsumowanie

Reasumując – przy płatności za pośrednictwem terminala istniejąca realnie przesłanka zwolnienia w postaci otrzymania płatności za pośrednictwem banku na rachunek bankowy została przez podatnika spełniona.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Warszawie z 30 marca 2021 r. o sygn. akt III SA/Wa 1390/20, uchylający interpretację indywidualną dyrektora KIS z 26 maja 2020 r. o nr 0114-KDIP1-3.4012.82.2020.2.KP.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
kasa fiskalna

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej