Jak rozliczyć VAT od sprzedaży nieruchomości zabudowanej nowo wybudowanym budynkiem handlowym

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 1 czerwca 2022
domek na pliku pieniędzy

Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, to ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. I odwrotnie – jeśli sprzedaż budynku jest opodatkowana, to i sprzedaż gruntu „dzieli los prawny” dostawy budynku.

W analizowanej przez fiskusa sytuacji, spółka A zakupiła nieruchomość zabudowaną od spółki B w sierpniu 2021 roku. Dostawa ta objęta była zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, jednak strony transakcji zrezygnowały z tego zwolnienia, na co zezwala art. 43 ust. 10 tejże ustawy.

Spółka A zakupiła nieruchomość w celu realizacji budowy budynku handlowego wraz z niezbędną infrastrukturą, rozbiórką istniejących budynków handlowych i magazynowych oraz sprzedaży nowo wybudowanego budynku handlowego. Jednak w styczniu 2022 roku spółka A zawarła przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości z firmą C.

VAT od sprzedaży nieruchomości zabudowanej

Dyrektor KIS zgodził się z tym, że skoro spółka A zamierza dokonać dostawy nieruchomości, nabytej w celu realizacji budowy budynku handlowego wraz z niezbędną infrastrukturą już po jego wytworzeniu (wybudowaniu), to w świetle art. 2 pkt 14a ustawy o VAT w momencie dokonywania transakcji sprzedaży tego budynku, dojdzie do pierwszego zasiedlenia. Tym samym spółka A nie może zastosować zwolnienia z VAT, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Warunki zastosowania zwolnienia przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej

Gdy, bowiem idzie o możliwość zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, to aby dostawa budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia – muszą zostać spełnione dwa warunki. Pierwszym jest brak prawa do odliczenia VAT przy nabyciu budynków, budowli lub ich części. Drugim natomiast brak wydatków na ulepszenie, w stosunku do których sprzedający miał prawo do odliczenia VAT. W przypadku ponoszenia takich wydatków, muszą być one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Zapamiętaj! Przy czym, aby dostawa budynku, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia z ww. przepisu, oba warunki wskazane w tym przepisie muszą być spełnione łącznie.

W analizowanym stanie faktycznym spółka nie będzie miała prawa do objęcia dostawy nowo wybudowanego budynku handlowego zwolnieniem od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Podatnik nie będzie także korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wynika, bowiem z tego przepisu, w celu skorzystania ze zwolnienia także muszą być spełnione dwa warunki:

  • brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wytworzenia budynku oraz
  • wykorzystywanie budynku wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku.

Przeczytaj także:

W stosunku do nowo wybudowanego budynku handlowego warunki te nie zostaną spełnione, ponieważ podatnikowi będzie przysługiwało/przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu jego wybudowania.

Skoro do omawianej transakcji dostawy nowo wybudowanego budynku nie znajdzie zastosowania zwolnienie z VAT, wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy oraz z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy – transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT z zastosowaniem właściwej stawki.

Podstawa opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej

Tym samym, dostawa gruntu, na którym posadowiony będzie budynek, stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, również nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku. Przy sprzedaży budynków, budowli bądź ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania VAT. Zatem do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych.

Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, to ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. I odwrotnie – jeśli sprzedaż budynku jest opodatkowana, to i sprzedaż gruntu „dzieli los prawny” dostawy budynku.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 1 kwietnia 2022 r. nr0114-KDIP1-3.4012.87.2022.1.PRM.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej