Sprawdź, w jakim terminie otrzymasz zwrot VAT przy imporcie usług

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 1 października 2021
4fdc0b0c636a184fbf66cdf78db97a5b256b9b81-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował zagadnienie wnioskowania przez podatnika o zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej w razie wykazania w deklaracji VAT po stronie VAT należnego wyłącznie importu usług. Sprawdź szczegóły.

Zacznijmy od tego, że ustawodawca zawsze nieco rygorystycznie podchodził do przypadków, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych.

W początkowych latach obowiązywania ustawy o VAT art. 86 ust. 19 ustawy o VAT wskazywał nawet, że jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju, to kwotę podatku naliczonego musiał przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Aktualnie – przepis ten mówi o „możliwości” przeniesienia, bowiem podatnik taki może jednak otrzymać zwrot, ale w terminie 180-dniowym.

Spółka we wniosku o interpretację przekonywała, że będzie wykazywać po stronie sprzedaży kwotę VAT należnego wynikającego z importu usług, dla którego jest ona podatnikiem.  Nadto, w ocenie podatnika, art. 87 ust. 5a ustawy o VAT ma zastosowanie wyłącznie do zwrotu kwoty podatku naliczonego (czyli że podatek należny jest tu „równy zeru”), a nie do „zwrotu nadwyżki podatki naliczonego nad należnym”.

Organ uznał jednak, iż decydujące jest „niewykonywanie czynności opodatkowanych”, a nie to, że w razie importu usług jednak wystąpi podatek należny. Stąd, jeżeli w składanych deklaracjach, po stronie podatku VAT należnego, spółka wykaże tylko podatek należny z tytułu importu usług, to trzeba przyjąć, iż w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy ta deklaracja, spółka nie wykonywała żadnych czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy (czyli czynności poza terytorium kraju, ale też dających prawo do odliczenia).

Zatem w takich okolicznościach podatnik będzie miał prawo do wykazania zwrotu kwoty podatku naliczonego w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia. Ewentualnie zaś termin ten może ulec skróceniu do 60 dni na sporządzony na piśmie wniosek podatnika, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 sierpnia 2021 r., sygn. 0111 KDIB3 1.4012.412.2021.2.WN.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej