Jak obniżyć podstawę opodatkowania przy udzielonym rabacie

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 czerwca 2022
ręka trzyma banknoty dolarowe, w tle zarys kontynentów

Zagadnienie korekt in minus w stanie prawnym od stycznia 2021 roku, wciąż budzi jeszcze wątpliwości. Dlatego też warto niezwykle wnikliwie przyglądać się interpretacjom fiskusa , wydawanym zakresie ustalania podstawy opodatkowania przy udzielonym rabacie.

 

Udzielenie rabatu – skutki w VAT

W jednej z ostatnio wydanych – dyrektor KIS analizował przypadek spółki, która dystrybutorom swych produktów przyznaje rabat, ustalony w oparciu o wartość sprzedaży produktów zrealizowanych przez dystrybutora na rzecz klientów końcowych. Stąd ów rabat jest związany z dostawą produktów spółki na rzecz dystrybutora i stanowi podstawę do obniżenia podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT.

Fiskus wyjaśnił m.in., że przepisy ustawy jednoznacznie dopuszczają możliwość wystawiania faktur korygujących, dokumentujących rabat – w ten sposób, że jedna korekta odpowiada więcej niż jednej fakturze sprzedaży. Faktura korygująca nie musi powoływać także dat sprzedaży, wykazanych na fakturach pierwotnych. Faktury korygujące wystawione w sytuacji, gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie nie muszą też zawierać danych dotyczących nazwy (rodzaju) towaru objętych rabatem.

Faktura korygująca winna wskazywać za to okres, za który udzielany jest rabat. Ponadto na zbiorczej fakturze korygującej nie może zabraknąć dat wystawienia i kolejnych numerów faktur korygowanych. Istnieje przy tym możliwość umieszczania części danych wymaganych przepisami w załącznikach stanowiących integralną część faktur korygujących.

Innymi słowy – brak jest przeciwwskazań, by do zbiorczej faktury korygującej dodać załącznik będący integralną częścią tej faktury, zawierający listę poszczególnych faktur.

Podstawa opodatkowania przy udzielonym rabacie 

Fiskus wyjaśnił też, że w wyniku nowelizacji, w odniesieniu do dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie warunków transakcji z nabywcą lub usługobiorcą, znaczenie zyskały inne niż potwierdzenie otrzymania faktury korygującej dowody dokumentujące obniżenie podstawy opodatkowania, które są w posiadaniu przedsiębiorców w ramach prowadzonej dokumentacji handlowej.

Przeczytaj także:

Katalog dowodów potwierdzających uzgodnienie warunków rabatu

Nie istnieje jednak zamknięty katalog dowodów potwierdzających uzgodnienie warunków ustalania wartości transakcji. Stąd za moment uzgodnienia można np. uznać porozumienie z dystrybutorem (klientem spółki), w którym wskazano warunki udzielanego rabatu.

Z kolei spełnienie tych warunków to zakończenie uzgodnionego okresu rozliczeniowego oraz informacja od dystrybutora, o jakiej wartości sprzedał produkty spółki w tym uzgodnionym okresie. W związku z tym po otrzymaniu takiej informacji przez spółkę od dystrybutora doszłoby do spełnienia uzgodnionych warunków. Oznacza to, że i spółka, i dystrybutor mają świadomość wielkości udzielonego rabatu.

W tym wypadku na dokumentację będą składać się zawarte porozumienie oraz informacja, przekazana od dystrybutora (o tym, o jakiej wartości sprzedał produkty). Jeśli więc na moment wystawienia faktury korygującej spółka posiada dokumentację potwierdzającą uzgodnienie z nabywcą towarów warunków obniżenia podstawy opodatkowania lub podatku należnego oraz warunki z tego porozumienia zostały spełnione – w okresie rozliczeniowym, w którym spółka wystawi fakturę korygującą, będzie uprawniona do obniżenia podatku należnego wynikającego z wystawionej faktury korygującej

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 13 maja 2022 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.100.2022.3.IK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej