Korekta podatku naliczonego przy działalności mieszanej

Dodano: 21 grudnia 2021

Art. 86 ust. 2a ustawy o VAT wprowadza do ustawy o VAT tzw. prewspółczynnik, czyli proporcję, która służy do rozliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów, które są związane zarówno z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, jak i z innego typu działalnością (przy czym nie chodzi tu o działalność zwolniona z VAT, a raczej o działalność nieopodatkowaną).

Proporcja ta jest obliczana w oparciu o elementy szerzej opisane w komentarzu do art. 86 i prognozę niezbędnych do tego celu danych. Określona dla potrzeb proporcji wstępnej prognoza nie zawsze jednak może się stać realna. W trakcie roku może się okazać, że dane do obliczenia proporcji uległy zmianie. W związku z tym podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego przy nabyciu towarów i usług, uwzględniając dane dla zakończonego roku podatkowego. Do tych zasad stosować będziemy odpowiednio przepisy art. 91 ust. 2-9 dotyczące korekty proporcji związanej z wykonywaniem działalności opodatkowanej i zwolnionej, o której szerszej w komentarzu do art. 91.

Jeżeli rzecz dotyczy korekt sporządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego, podatnik może uwzględnić dane za rok podatkowy poprzedzający poprzedni rok podatkowy, jeżeli takie dane przyjęto w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego.

Dodatkowo podatnik może również przyjąć inny sposób określania proporcji niż został przyjęty dla danego roku podatkowego, jeżeli oczywiście byłby on bardziej reprezentatywny dla zakończonego roku. Artykuł 86 wskazuje kilka różnych czynników w oparciu, o które może być rozliczana proporcja. Podatnik ma obowiązek wybrać taki sposób ustalania proporcji, który będzie najbardziej odpowiadał specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. Co ważne – sposób ustalania proporcji może się zmieniać.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej