VAT w profesjonalnym obrocie nieruchomościami

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 10 marca 2022
3912dfb9d1c8d8463d7c63b10d5034c48969ee29-xlarge

Podatnikiem VAT jest w uproszczeniu ten, kto działa w charakterze przedsiębiorcy. Może nim zostać także osoba fizyczna sprzedająca prywatny majątek. Jednak pod kilkoma warunkami. Sprawdź, co według NSA może świadczyć o profesjonalnym charakterze działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.

Ze stanu faktycznego sprawy wynikało, że w okresie od 2006 r. do 2013 r. dwie osoby fizyczne dokonały 16 transakcji kupna nieruchomości. W okresie od 2007 r. do 2015 r. podatnicy ci dokonali sprzedaży ponad 60 działek.

Nabywane nieruchomości nie służyły powiększeniu gospodarstwa rolnego. Niedługo po zakupie przedmiotowe działki były dzielone na mniejsze i sprzedawane ze znacznym zyskiem. Do nowo powstałych działek zapewniono dojazdy, ustanawiając drogi, w konsekwencji czego mogły one stanowić odrębne przedmioty własności.

Zarówno organy podatkowe, jak i WSA w Bydgoszczy uznały, że w omawianym okresie podejmowane działania dowodzą prowadzenia niezgłoszonej pozarolniczej działalności gospodarczej. A to z uwagi na ich stały, zorganizowany i zarobkowy charakter.

Warunki uznania sprzedaży działek za profesjonalny obrót ruchomościami

NSA rozpatrując sprawę, wziął pod uwagę m.in., że:

  • nabycie nieruchomości, jej podział na mniejsze działki gruntu, a następnie ich sprzedaż, dokonywane w bardzo krótkich odstępach czasu w sytuacji,
  • kwoty uzyskiwane z tytułu sprzedaży poszczególnych działek kilkakrotnie przekraczały cenę ich nabycia,
  • do nowo powstałych działek zapewniono dojazdy, ustanawiając drogi, uzbrajano je, czy też uzyskiwano warunki zabudowy,
  • środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczane były na zakup innych gruntów,
  • nabywanie kolejnych działek nie było dokonywane w celu powiększenia gospodarstwa rolnego, tylko w celu ich sprzedaży, o czym świadczy, dokonywanie ich podziału geodezyjnego, uzbrojenie oraz występowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok NSA z 21 września 2021 r., I FSK 113/18

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej