Czy opłaty dodatkowe przy nabyciu samochodu należy wliczać do kwoty nabycia przy procedurze marży

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 kwietnia 2022
kalkulator na banknotach Euro

Zdaniem fiskusa opłaty dodatkowe przy nabyciu samochodu takie jak należność za: przekazanie dokumentów, obsługę samochodu, aukcyjna oraz za usługę transportu samochodu, nie stanowią składników wynagrodzenia, które sprzedawca samochodu otrzymał od nabywcy samochodu.

Podatnik kupujący (zarówno w kraju, jak i za granicą) używane samochody w celu dalszej odsprzedaży – miał wątpliwości co do sposobu obliczenia marży. Część aut nabywa, bowiem za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Po wygranej licytacji otrzymuje automatycznie fakturę proformę, na której widnieje kwota z aukcji określona w euro. Faktura ta wystawiona jest przez firmę X.

Opłaty dodatkowe przy nabyciu samochodu

Ponadto na proformie widnieją takie informacje jak:

1) dane samochodu z informacją, że samochód zakupiony jest w systemie VAT MARŻA,

2) opłata za przekazanie dokumentów z adnotacją import usług,

3) opłata za obsługę samochodu z adnotacją import usług,

4) opłata aukcyjna z adnotacją import usług.

Po zapłacie podatnik otrzymuje już właściwe dokumenty sprzedażowe. Faktura za usługi dodatkowe i transport, wystawiona jest przez Y. Natomiast faktura za samochód wystawiona jest przez X. Podatnik miał więc wątpliwości, czy:

  • Za kwotę nabycia można uznać (oprócz faktury wystawionej za nabycie samochodu), również opłaty za obsługę oraz transport?
  • Ustalając marżę ze sprzedaży samochodu jako kwotę nabycia, uwzględnia się koszt transportu i opłaty manipulacyjne za dokumenty pojazdu, opłatę manipulacyjną za pojazd oraz opłatę aukcyjną?

Dyrektor KIS wyjaśnił, że opłaty za usługi dodatkowe przy nabyciu samochodu, takie jak należności: za przekazanie dokumentów, za obsługę samochodu, za przeprowadzenie aukcji oraz za transport samochodu, nie stanowią składników wynagrodzenia, które sprzedawca samochodu otrzymał od nabywcy samochodu. Faktury za usługi dodatkowe i transport oraz faktura za samochód, wystawione są przez dwa różne podmioty o różnych nazwach i NIP-UE. Oznacza to, że kwoty wykazane w fakturach za usługi dodatkowe oraz usługę transportową, są należne innemu podmiotowi, a nie jedynie sprzedawcy samochodu.

W konsekwencji opłaty za usługi dodatkowe oraz usługę transportową nie mogą zwiększać kwoty nabycia samochodu, o której mowa w art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT.

Stąd podstawą opodatkowania przy sprzedaży towaru używanego (samochodu) jest różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca tego towaru, a kwotą nabycia (kwotą należną pierwotnemu sprzedawcy samochodu (pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług).

Przy określaniu kwoty nabycia podatnik powinien brać pod uwagę wartosć wynikającą z faktury za zakup samochodu. Nie wolno uwzględniać kwot wynikających z faktur za usługi dodatkowe oraz usługę transportu samochodu, które są należne innemu podmiotowi, a nie pierwotnemu sprzedawcy samochodu. 

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 4 lutego 2022 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.799.2021.3.MC.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej