Podzielona płatność

Dodano: 20 grudnia 2021

Zasadniczą zachętą dla podatników do używania rachunków VAT jest możliwość uzyskania szybszego zwrotu VAT. W przypadku, kiedy podatnicy chcą uzyskać zwrot na rachunek VAT ma on następować w terminie 25 dni, a nie 60 dni. Rozwiązanie to na pozór wydaje się atrakcyjne. Jednak tylko na pozór, ponieważ, jak wskazane zostanie w dalszej części komentarza, podatnik nie ma swobody w dysponowaniu pieniędzmi przekazanymi na rachunek VAT. Dokonanie wypłaty z rachunku VAT na „normalny” rachunek bankowy, z którego podatnik może dowolnie dysponować środkami pieniężnymi trwa tak jak standardowy zwrot – 60 dni.

Zwrot podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Do przepisu wprowadzono natomiast zmiany dotyczące skrócenia zwrotu podatku, w przypadku zwrotu dokonywanego na rachunek VAT. Zgodnie ze znowelizowanym przepisem ustawy o VAT na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Zwrot podatku będzie dokonywany przez urząd skarbowy przy użyciu komunikatu przelewu.

Komunikat przelewu

Ustawodawca wprowadził w tym miejscu nowe pojęcie – komunikat przelewu, które określa zapłatę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Płatność ta dokonywana będzie w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności. Komunikat ten jest o tyle szczególną formą dokonywania płatności, że w takiej sytuacji nabywca (płacący za fakturę) zobowiązany jest do podania w komunikacie osobno kwot netto i kwoty VAT.

Przepisy określają również informacje, które powinny się znaleźć w takim komunikacie, a są to:

  • kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;
  • kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;
  • numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;
  • numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

 

 

 

 

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności, zgodnie z przepisami ustawy polega na tym, że:

1) zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;

2) zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Jak widać ustawodawca w przypadku korzystania z dzielonej płatności nakazuje podatnikowi płacić na rachunek VAT kwotę podatku, podczas gdy kwota netto może zostać zapłacona w dowolny sposób, nie wykluczając płatności gotówkowej. Co ważne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności może nastąpić wyłącznie w przypadku w złotych polskich. Istotne jest również to, że wykorzystanie mechanizmu podzielonej płatności powoduje, że również wszelkiego rodzaju zwroty, związane np. z korektą faktury, dokonywane mogą być również przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności przy użyciu komunikatu przelewu.

Pomyłka w rozliczeniu transakcji

W szczególny sposób przepisy regulują również sytuację, w której nabywca pomyli się w czasie realizowania płatności i zrealizuje płatność. W przypadku, gdy płatność zostanie dokonana przy pomocy mechanizmu podzielonej płatności na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze, to podatnik, któremu dokonano tej płatności odpowiada solidarnie wraz z dostawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów podatek wynikający z tej dostawy, do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

Odpowiedzialność podatnika, który przez pomyłkę otrzyma płatność zostaje wyłączona w przypadku dokonania przez niego płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze, której dotyczy płatność albo zwrotu otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, od którego otrzymano tę płatność, niezwłocznie po powzięciu informacji o jej otrzymaniu i w kwocie otrzymanej na rachunek VAT.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej