Brak NIP na fakturze a prawo do odliczenia VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 30 lipca 2021
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek podatnika, który w dniu podpisania umowy (dotyczącej zakupu samochodu) nie był jeszcze czynnym podatnikiem VAT, stąd w umowie podał swój numer PESEL, a nie numer NIP. W konsekwencji w otrzymanej fakturze w pozycji nabywca zamiast numer NIP jest numer PESEL.

Organ podatkowy wyjaśnił jednak, że brak NIP przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu pozostałych danych nabywcy jest wadą techniczną, która nie przekreśla możliwości zweryfikowania zaistniałego zdarzenia gospodarczego. Prawo do odliczenia VAT uzależnione jest od spełnienia warunków wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy (związek nabytych towarów i usług z wykonywaną działalnością), a także od niezaistnienia przesłanek negatywnych z art. 88 ustawy o VAT. W tym ostatnim przypadku (katalog wyłączeń) nie wymieniono jednak braku NIP nabywcy jako przesłanki negatywnej powodującej utratę prawa do odliczenia podatku naliczonego (w sytuacji, gdy faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze).

Reasumując, brak numeru NIP na fakturze nie przesądza o braku prawa do odliczenia podatku VAT. Jeżeli na podstawie posiadanej faktury jest możliwa identyfikacja podatnika jako nabywcy, mimo nieumieszczenia jego numeru NIP, a jednocześnie zakupiony samochód jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności opodatkowanej VAT, to nabywcy przysługuje prawo do odliczenia.

Dodatkowo dyrektor KIS wyjaśnił, że na moment dokonania odliczenia, mimo że na fakturze nie ma numeru NIP nabywcy, nie musi on mieć zaakceptowanej przez sprzedawcę wystawionej noty korygującej.

W interpretacji odniesiono się też do trzeciego zagadnienia. Otóż, jeżeli nabywca nie poinformuje skutecznie sprzedawcy, że nabywa towary lub usługi jako podatnik VAT i nie poda numeru NIP i otrzyma paragon bez NIPu, to w przypadku żądania wystawienia faktury zostanie potraktowany jak konsument i może otrzymać wyłącznie fakturę bez NIP-u. Tym samym w przypadku, gdy sprzedający wystawi na żądanie klienta fakturę niezawierającą NIP nabywcy do paragonu fiskalnego niezawierającego NIP, Sprzedawca nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej zawierającej NIP lub zaakceptowania noty korygującej wystawionej przez klienta z NIP wskazanym przez klienta i analogicznie, nabywca nie może wystawić noty korygującej.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 6 maja 2021 r., 0112-KDIL3.4012.61.2021.2.MS.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej