Korekta kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu pojazdu

Dodano: 21 grudnia 2021

Ustawa o VAT wprowadza szczególne zasady dotyczące rozliczania podatku naliczonego od samochodów osobowych, które są uznawane zgodnie z ustawą, jako wykorzystywane nie tylko do działalności gospodarczej. W przypadku samochodów osobowych, odnośnie których nie zostały spełnione wymagania wynikające z treści art. 86a ustawy o VAT, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia wyłącznie 50% podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów oraz kosztów eksploatacji tego samochodu.

Jeżeli jednak okaże się, że podatnik przed upływem pięciu lat od daty zakupu tego samochodu będzie chciał go sprzedać to w takiej sytuacji sprzedaż będzie opodatkowana podstawową stawką VAT 23%, a podatnik nie będzie miał prawa do korzystania z żadnego zwolnienia w związku z tą sprzedażą, które rekompensowałoby mu brak prawa do odliczenia przy nabyciu. Takie uregulowania godzi w zasadę neutralności VAT. W związku z powyższym ustawodawca wprowadził przepisy dające podatnikowi prawo do skorygowania kwoty podatku odliczonego, jeżeli samochód będzie sprzedawany przed upływem okresu korekty. W przypadku samochodów, tak jak w przypadku innych środków trwałych o wartości poniżej 15.000 zł, okres korekty wynosi 60 miesięcy, czyli 5 lat.

Jeżeli w okresie tych 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy:

1)    od którego podatnik odliczał wyłącznie 100% podatku naliczonego, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu,

2)    w odniesieniu, do którego podatnik odliczył 50% podatku naliczonego, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.

Przez zmianę sposobu użytkowania ustawodawca rozumie zarówno sytuacje, w których istotnie nastąpiła zmiana sposobu użytkowania (podatnik zgłosił do urzędu skarbowego zamiar wykorzystywania samochodu wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą i prowadzi właściwe ewidencje), jak również sprzedaż samochodu. W przypadku sprzedaży transakcja będzie opodatkowana stawką podstawową i w związku z tym ustawodawca uznał, że jeżeli sprzedaż nastąpi w okresie korekty to uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty. Jeżeli podatnik nie przekaże naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie informacji VAT-26, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia złożenia tej informacji.

Przed dokonaniem korekty w pierwszej kolejności ustalić należy w jakim okresie powinna nastąpić ta korekta. Ustawa uznaje, że zmiana sposobu wykorzystywania samochodu następuje począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Podobnie jak nieruchomości, również samochody, mogą być wykorzystywane zarówno do prowadzenia działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej. W takim wypadku, poza korektą związaną z wykorzystywaniem samochodu odpowiednio do działalności gospodarczej i na cele osobiste, podatnik zobowiązany jest dodatkowo stosować odliczenia proporcjonalne zgodnie z art. 90 ustawy o VAT. W przypadku pojazdów samochodowych, o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł korekty podatku naliczonego, dokonuje się, jeżeli zmiana ich wykorzystywania nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej