Pozostawanie w małżeńskiej wspólności majątkowej nie wpływa na prawo do odliczenia VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 8 czerwca 2022
małżeńska wspólność majątkowa a VAT

Okoliczność pozostawania w małżeńskiej wspólności majątkowej, nie ma wpływu na uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, dokumentujących nabycie towarów w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej jednego z małżonków.

Takie stanowisko potwierdził niedawno dyrektor KIS w jednej z interpretacji indywidualnych. W rozpatrywanym przez fiskusa stanie faktycznym:

  • podatnik byłby samodzielnym nabywcą lokalu, w tym zostałby wskazany w akcie notarialnym jako podmiot prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą,
  • stroną umowy najmu na rzecz podmiotów prowadzących usługi kosmetologii, będzie wyłącznie podatnik jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą,
  • faktury zaliczkowe wystawiane przez dewelopera, będą wystawiane na podatnika jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą, ze wskazaniem NIP,
  • kupiony lokal nie będzie wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej żony podatnika.

Małżeńska wspólność majątkowa a odliczenie VAT  

Podmiot świadczący usługę najmu oraz usługę medycyny estetycznej, będzie podatnikiem VAT. Jeżeli miejscem wykonywania czynności opodatkowanych lub przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem VAT jest ten małżonek, który dokonuje czynności podlegającej opodatkowaniu. Czyli ten, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu lub świadczy usługi medycyny estetycznej (jest stroną czynności prawnej).

W analizowanej sprawie spełnione były ogólne warunki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT tj. dające prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących zakup lokalu. Lokal będzie bowiem w sposób bezpośredni wykorzystywany przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. W lokalu będzie prowadzona działalność w zakresie medycyny estetycznej, która podlega opodatkowaniu stawką 23% VAT. Pozostała część lokalu ma być wynajęta podmiotom prowadzącym usługi w zakresie szeroko rozumianej kosmetologii. Dlatego wynajem lokalu byłby opodatkowany stawką VAT w wysokości 23%.

Odliczenie VAT od lokalu w budowie

Dlatego też w sytuacji, gdy podatnik spełni warunki formalne, tj. złoży zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i zostanie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny – będzie mógł skorzystać z odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT dokumentujących wpłatę zaliczek na poczet zakupu lokalu oraz z faktury końcowej dokumentującej nabycie tego lokalu.

Uprawnieniu do odliczenia VAT nie stoi na przeszkodzie fakt, że lokal, który na potrzeby działalności gospodarczej podatnik zamierza nabyć, będzie w budowie w okresie około dwóch lat (od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej).

Ewentualnie w przypadku, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju bądź czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 (czynności poza Polską, z tytułu których przysługuje jednak prawo do odliczenia) – podatnikowi przysługuje zwrot podatku, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Przeczytaj także:

Co zamiast zwrotu bezpośredniego

Ewentualnie:

  • zamiast zwrotu bezpośredniego VAT – podatnik może deklarować przeniesienie nadwyżki VAT na kolejny okres rozliczeniowy,
  • na sporządzony na piśmie wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu VAT w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.
Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 marca 2022 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.1031.2021.2.ICZ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej