Nota korygująca

Dodano: 20 grudnia 2021

Inny typ dokumentu korygującego fakturę to nota korygująca. Notę korygującą wystawia nabywca, jeżeli otrzymał on fakturę zawierającą pomyłki.

Jednocześnie noty korygującej nie można wystawić w odniesieniu do następujących typów pomyłki:

  • miary i ilości (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
  • ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
  • wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  • stawki podatku;
  • sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
  • kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  • kwoty należności ogółem;

Elementy noty korygującej

Nota korygująca powinna zawierać oznaczenie „nota korygująca” i wymaga akceptacji wystawcy faktury. Elementy konieczne dla noty korygującej to:

1) wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA";

2) numer kolejny i datę jej wystawienia;

3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

4) dane zawarte w pierwotnej fakturze takie jak: datę wystawienia, kolejny numer, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, numery NIP dostawcy i nabywcy, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zaliczki/zadatku, wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Analizując przedstawione regulacje należy w pierwszej kolejności zauważyć, że podstawową różnicą pomiędzy fakturą korygującą, a notą korygującą jest fakt możliwości zmiany (względem pierwotnego dokumentu) wartości podstawy opodatkowania, kwot podatku, lub całej należności. Faktura korygująca obejmuj korektę kwot znajdujących się na fakturze pierwotnej, natomiast nota korygująca odnosić się może tylko do innych, aniżeli kwoty elementów faktury. Dodatkowo faktura korygująca może być wystawiona wyłącznie przez dostawcę towaru/usługi, podczas gdy nota korygująca może być wystawiona wyłącznie przez nabywcę.

Wybrane orzeczenia odnoszące się do komentowanego przepisu

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 4 lutego 2016 r., I SA/Po 1270/15, LEX nr 1991350  

Brak jest podstaw prawnych w oparciu, o które spółka mogłaby wystawić notę korygującą, zmieniając całkowicie dane nabywcy. Do zmiany danych nabywcy prawidłowe jest skorygowanie faktury VAT poprzez wystawienie faktury korygującej przez wystawców faktur. W formie noty korygującej możliwe jest poprawienie pomyłek odnoszących się tylko do konkretnego podatnika (kontrahenta) wymienionego na wystawionej fakturze, a nie całkowita zmiana podmiotu na inny jako stronę transakcji.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 października 2015 r., I FSK 1131/14, LEX nr 1942629  

Podatnik może odjąć podatek z faktury zawierającej błąd formalny, nawet gdyby go nie poprawił. Ważne, żeby nie było oszustwa ani nadużycia.

Pomyłka w fakturze dotycząca - jak w rozpoznawanej sprawie - informacji wiążącej się z nabywcą może być skorygowana notą korygującą (por. § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur; od 1.1.2014 r. - art. 106k ust. 1 VATU), co oznacza, że przez samego prawodawcę uznana została za nieznaczny błąd formalny, niewymagający nawet wystawienia faktury korygującej, a jedynie wystawienia przez nabywcę noty korygującej taką wadliwość. (...) Faktura dotknięta wadą formalną, która z uwagi na wagę uchybienia może zostać skorygowana notą korygującą (np. dane nabywcy), umożliwia podatnikowi na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT realizację prawa do odliczenia z niej podatku naliczonego w terminach przewidzianych w ustawie (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT; od 1.1.2014 r. - art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT ) niezależnie od tego, czy formalne wady faktury zostaną skorygowane - jeżeli nie zachodzi ryzyko oszustwa lub nadużycia (czynności udokumentowane fakturą zostały wykonane na rzecz podatnika i służyły jego działalności opodatkowanej).

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 21 sierpnia 2014 r., I SA/Ke 434/14, LEX nr 1501839  

1. Notą korygującą mogą być poprawione, między innymi, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. W ten sposób ustawodawca dopuścił w powyższym przepisie możliwość wyeliminowania jakichkolwiek błędów pojawiających się na fakturze a dotyczących nabywców lub sprzedawców - także przez jej nabywcę - przez wystawienie noty korygującej. Takimi błędami, które można skorygować, będą błędy powodujące, że w treści faktury zostanie omyłkowo wskazana osoba fizyczna lub prawna, która nie była stroną umowy sprzedaży. Błędami podlegającymi korekcie nie są tylko oczywiste omyłki pisarskie w imieniu, nazwisku, nazwie, adresie strony, bo takiego zastrzeżenia przepis ten nie zawiera.

2. Nie ma ani językowych (literalnych), ani celowościowych podstaw, aby odmówić nabywcy prawa do zmiany błędnych danych, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, iż faktycznie towar został mu przekazany, a jedynie faktura została błędnie wystawiona. Istota noty korygującej sprowadza się do doprowadzenia faktury pierwotnej do stanu odzwierciedlającego rzeczywisty przebieg transakcji między jej stronami.

Takimi błędami, które można skorygować, będą zatem błędy powodujące, że w treści faktury zostanie omyłkowo wskazana osoba fizyczna lub prawna, która nie była stroną umowy sprzedaży. Błędami podlegającymi korekcie nie są tylko oczywiste omyłki pisarskie w imieniu, nazwisku, nazwie, adresie strony, bo takiego zastrzeżenia przepis ten nie zawiera. (...) Stanowisko organu odmawiające słuszności prawu powiatu do dokonania tej czynności stanowi nieuprawnioną, bo zawężającą, interpretację treści art. 106k ust. 1 ustawy o VAT.

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej