Sprzedaż nieczynnej od kilku lat stacji paliw to nie sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 5 lipca 2021
tankowanie paliwa

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował sprawę podatnika, który zakończył działalność stacji paliw w 2016 r. Zatem od 5 lat stacja jest nieczynna, nie prowadzi się tam sprzedaży paliw, ani innych towarów.

Podatnik nie posiada aktualnej koncesji na sprzedaż paliw, na stacji nie są zatrudnieni pracownicy, a głównym przedmiotem działalności firmy jest sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, realizowana w siedzibie spółki (czyli w innym miejscu, niż stacja paliw). Nie jest planowana sprzedaż należności i zobowiązań spółki. Nie nastąpi też przejęcie pracowników (obecnie na stacji paliw nie ma osób zatrudnionych). Zbycie zespołu składników wyodrębnionych organizacyjnie określonych jako „stacja paliw” nie stanowi formalnie wyodrębnionej jednostki organizacyjnej w ramach działalności spółki, choć stanowi wyodrębnioną funkcjonalnie całość – jednostkę przystosowaną i przeznaczoną do sprzedaży paliw.

Stacja paliw może stanowić wyodrębnioną organizacyjnie całość, która po wznowieniu dystrybucji paliw, będzie w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku (jako samodzielny podmiot gospodarczy).

Organ podatkowy uznał, że przedmiot transakcji sprzedaży nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego, ponieważ zbyciu nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa.  Planowana transakcja nie stanowi też zbycia ZCP, ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Z treści wniosku podatnika wynikało, że przedmiot transakcji nie stanowi formalnie wyodrębnionej jednostki organizacyjnej w ramach działalności podatnika, która umożliwiłaby funkcjonowanie jako oddzielne przedsiębiorstwo. Skoro spółka zakończyła działalność stacji paliw kilka lat temu, stacja jest nieczynna, nie jest tam też prowadzona sprzedaż innych towarów, to przedmiotem sprzedaży będą poszczególne składniki majątkowe a nie ZCP.

Dodatkowo dyrektor KIS wyjaśnił, że:

- dostawa budynków i budowli będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż będzie następować po pierwszym zasiedleniu, a od pierwszego zasiedlenia minął okres dłuższy niż 2 lata,

- ze zwolnienia od podatku korzysta również dostawa gruntu, na którym budynki i budowle są posadowione, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy,

- dostawa rzeczy ruchomych znajdujących się na wyposażeniu stacji paliw powinna zostać opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 10 maja 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.153.2021.2.KO

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej