Brak VAT, gdy gmina sprzedaje składnik majątku wykorzystywanego do zadań własnych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 16 sierpnia 2021
8baf625b95ea53621e68cf90ed5c651b9c412f2d-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek gminy, która w celu realizacji projektów, dofinansowanych z Programu Operacyjnego oraz z Programu Współpracy Transgranicznej, zakupiła 14 maszyn do szycia, pawilon wystawienniczy oraz 40 kompletów stolików z dwoma ławami.

Zakupiony sprzęt wykorzystywany był wyłącznie do celów niekomercyjnych, podczas organizacji wydarzeń i warsztatów na terenie gminy, a więc do realizacji zadań nałożonych na gminę ustawą o samorządzie gminnym. Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 18 i pkt 20 tej ustawy, do zadań własnych gminy należy m.in. zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie promocji gminy, a także sprawy w zakresie współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

Przy nabyciu sprzętu gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdyż zakupione środki trwałe nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a wyłącznie do działalności statutowej (publicznoprawnej) gminy.

Dyrektor KIS przyznał rację gminie, że skoro środki trwałe, tj. maszyny do szycia, pawilon wystawienniczy oraz stoliki z ławami, używane przez gminę w ramach realizacji jej zadań własnych, nie zostały nabyte na potrzeby działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT i użytkowane były wyłącznie dla realizacji celów, które stanowią działalność publicznoprawną (pozostającą poza VAT), to należy uznać, że gmina sprzedając ww. środki trwałe nie działała w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, zatem sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT.

Sprzedaży przedmiotowego sprzętu, wykorzystywanego do wykonywania zadań publicznych nie sposób traktować w kategorii działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Oznacza to, że sprzedaż 14 maszyn do szycia, pawilonu wystawienniczego oraz 40 kompletów stolików z dwoma ławami nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 28 czerwca 2021 r., 0111-KDIB3-2.4012.312.2021.1.KK

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej