Jaka stawka VAT na wyposażenie znajdujące się sprzedawanym budynku

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 13 kwietnia 2022
blok (mieszkania) w budowie

Niekiedy przedmiotem sprzedaży jest budynek wraz z infrastrukturą przynależną do niego oraz z wyposażeniem znajdującym się w jego wnętrzu. Powstaje pytanie, czy do całości transakcji można zastosować zwolnienie z VAT, czy może wyposażenie należy rozliczyć odrębnie?  

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • Jaka jest kwalifikacja prawna infrastruktury w budynku?
  • Jaka jest kwalifikacja prawna wyposażenia budynku?
  • Jak jest poprawna stawka VAT na wyposażenie budynku?  

W stanie faktycznym rozpatrywanej sprawy pierwsze zasiedlenie budynku ciepłowni oraz budowli nastąpiło w 1996 roku. Przez ten czas podatnik nie ponosił żadnych wydatków związanych z ulepszeniem budynku ciepłowni ani budowli w rozumieniu przepisów podatku dochodowego. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku ciepłowni i budowli upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Kwalifikacja prawna infrastruktury w budynku

Z uwagi na fakt, że urządzenia budowlane traktuje się jako elementy przynależne do budynku/budowli i w konsekwencji opodatkować łącznie z budynkiem/budowlą, z którymi są powiązane, to ich dostawa również będzie dostawą po pierwszym zasiedleniu, od którego upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Zatem należy uznać, że do ich pierwszego zajęcia doszło w tym samym momencie, co do pierwszego zajęcia ciepłowni i budowli (parkingu).

W konsekwencji dostawa budynku ciepłowni oraz budowli w postaci placu manewrowego i parkingu, oraz urządzeniami budowlami w postaci przyłącza elektroenergetycznego, wodociągowego i kanalizacyjnego, korzysta ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Uwzględniając art. 29a ust. 8 ustawy o VAT dostawa gruntu, na którym posadowione są te obiekty, też objęta jest zwolnieniem.

Kwalifikacja prawna wyposażenia budynku

Fiskus zauważył, że wszelkie elementy wyposażenia, które są połączone z budynkiem w sposób trwały, będąc jego częściami składowymi, stanowią nierozerwalną część budynku.

I wyłącznie w takiej sytuacji nie można przenieść prawa do rozporządzenia budynkiem bez przenoszenia własności jego części składowych.

Takiego związku nie wykazują jednak te rzeczy, które nie będą z budynkiem połączone w sposób trwały. Wyposażenie, które nie będzie w sposób trwały związane z bryłą budynku, jako mogące być odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia, lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego, będzie stanowić wyposażenie niebędące częściami składowymi budynku. Powinno zostać opodatkowane odrębnie od dostawy budynku, według stawki właściwej dla dostawy danego rodzaju towaru.

W konsekwencji opisane w interpretacji wyposażenie w postaci m.in. nieczynnego pieca olejowego, pompy obiegu czynnika grzewczego czy zbiornika oleju opałowego, których montaż nie nastąpił z wykorzystaniem w sposób istotny elementów konstrukcyjnych budynku ciepłowni, a ich demontaż nie spowoduje uszkodzenia budynku ani uszkodzenia samego wyposażenia – powinny zostać opodatkowane stawką właściwą dla tych towarów.

Odłączenie tych elementów od budynku nie spowoduje bowiem uszkodzenia lub istotnej zmiany całości lub uszkodzenia lub zmiany elementów odłączonych.

Stawka VAT na wyposażenie budynku  

W związku z tym należy oddzielnie rozważyć ewentualne zwolnienie od podatku dostawy wyposażenia. Tu w grę wchodziłoby zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ale tu spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  1. towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej (nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania),
  2. przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Stąd, skoro w rozpatrywanej sprawie wyposażenie było dzierżawione na rzecz wspólnot mieszkaniowych, w konsekwencji nie było wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych.

Zatem jeden z warunków wskazanych tego zwolnienia nie został spełniony. W tym wypadku dostawa wyposażenia opodatkowana jest właściwą dla danego towaru stawką VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 10 lutego 2022 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.937.2021.2.IK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej