Gmina odliczy VAT od wydatków na targowisko, jeśli potem pobiera opłaty

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 11 sierpnia 2021
6f43bbbac91b50fdb271b885d100162be0b08748-xlarge

W jednym z ostatnio wydanych orzeczeń NSA uznał, iż w przypadku, gdy budowa targowiska wiąże się z zamiarem wykorzystania go do czynności opodatkowanych, to ma miejsce prowadzenie działalności gospodarczej przez gminę i w związku z tym przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Organ podatkowy i WSA (jako sąd I instancji) wskazywali, że zrealizowane przez gminę przedsięwzięcie w postaci targowiska służyć będzie tak do celów komercyjnych, w ramach działalności gospodarczej (odpłatne udostępnianie miejsc handlowych), jak i do wykonywania zadań własnych gminy, które nie wpisują się w powyższy zakres działalności gospodarczej.

Targowisko ma bowiem charakter miejsca ogólnodostępnego dla mieszkańców gminy, którzy zamierzają na nim dokonywać zakupów. Argumentowano, że z targowiska mogą korzystać tylko ci mieszkańcy, którzy uiszczą opłaty za wstęp. Wobec tego uznano, że gmina udostępniając targowisko (budynek) dla mieszkańców działa jako organ władzy publicznej realizując zadania własne.

Tym samym zakwestionowano pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, wskazując na konieczność dokonania odliczenia proporcjonalnego stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

Jednak w ocenie NSA – jeśli budowa targowiska jest prowadzona z zamiarem jego wykorzystania do czynności opodatkowanych, polegających na udostępnianiu stanowisk targowych w zamian za opłatę rezerwacyjną, nie budzi wątpliwości, że w tym zakresie gmina będzie działała w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (art. 15 ust. 1 w związku z ust. 2 i ust. 6 ustawy o VAT), zatem będzie jej przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację inwestycji (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Odnosząc to do stanu faktycznego opisanego we wniosku o interpretację – wyjaśnienia wymaga, że część targowiska miejskiego (obiekty budowlane przeznaczone na cele handlowe) będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych - działalności polegającej na zawieraniu umów rezerwacyjnych w zamian za stosowną opłatę. Z kolei sam fakt realizacji zadania własnego gminy w postaci udostępnienia targowiska mieszkańcom nie wyklucza możliwości dokonania pełnego odliczenia w zakresie VAT.

Źródło:

Wyrok NSA z 31 maja 2021 r., I FSK 742/21, uchylający wyrok WSA w Gdańsku z 28 października 2020 r. sygn. akt I SA/Gd 664/20 w sprawie ze skargi na interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 3 kwietnia 2020 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.53.2020.2.MWJ

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej