Czy kwota otrzymanej refundacji z tarczy antykryzysowej, wliczana jest do limitu zwolnienia podmiotowego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 stycznia 2023
497d02931a9a1a9081a6a1037a6ee80b2da80f87-xlarge

Do podstawy opodatkowania VAT zaliczane są tylko te dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy konkretnej usługi. Nie jest zatem podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła podatniczka, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich. Osiąga przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz uzyskała refundację wynagrodzeń oraz opłaconych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego z Ochotniczych Hufców Pracy.

Otrzymanie refundacji

Podatniczka korzystała też np. z tarczy antykryzysowej co do zapobiegania skutków pandemii COVID, na refundację wynagrodzeń zatrudnionych przez nią pracowników na pełen etat. Ma też możliwość skorzystania ze szkoleń na podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz zatrudnionych pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego organizowanych przez Urząd Pracy. Za każdy zdany egzamin zawodowy ucznia przyznawane jest dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego dla pracodawcy.

Otrzymane refundacje nie mają związku z konkretnymi świadczonymi usługami. Są to ogólne refundacje wynagrodzeń pracowników młodocianych, którzy uczą się zawodu i odbywają praktyki zawodowe. Otrzymane refundacje nie mają wpływu na ceny usług.

Szkolenia refundowane przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy służą podtrzymaniu jakości świadczonych usług. Są one konieczne do podążania za trendami we fryzjerstwie, co jest niezbędnym elementem, aby "utrzymać klienta". Nie są to jednak szkolenia, których ukończenie sprawia, że cena usług wzrasta.

Wliczanie refundacji do limitu zwolnienia podmiotowego

Podatniczka miała wątpliwość, czy do limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od VAT, tj. jeśli wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty 200.000 zł, wlicza się:

1) refundację wynagrodzeń oraz opłaconych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne pracowników młodocianych;

2) refundację wynagrodzeń pracowników z tarczy antykryzysowej;

3) refundowanie szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego;

4) dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego dla pracodawcy.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem VAT dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi.

Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko te dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy konkretnej usługi. Nie jest zatem podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika.

Jeśli zaś podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Organ dodał, że:

„Zatem ww. refundacji nie można rozpatrywać w kategorii dotacji czy innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w art. 29a ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, otrzymanych przez panią refundacji nie należy wliczać do podstawy opodatkowania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że otrzymane przez panią refundacje objęte pytaniami nr 1-4 - z uwagi na fakt, że jak pani wskazała, nie mają wpływu na ceny świadczonych usług w pani firmie - nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji nie wlicza się kwoty przedmiotowych refundacji do limitu wartości sprzedaży, uprawniającego do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 27 października 2022 r. 0113-KDIPT1-1.4012.630.2022.2.MSU

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej