Faktura dokumentująca otrzymanie zapłaty lub jej części przed dokonaniem czynności

Dodano: 20 grudnia 2021

Ustawa o VAT ustanawia obowiązek wystawiania faktury potwierdzającej już zrealizowana transakcję. Jednocześnie przepisy ustawy nakładają również obowiązek wystawienia faktury w przypadkach, w których realizacja czynności jeszcze nie nastąpiła, ale sprzedawca otrzymał już zaliczkę na poczet zamówionej usługi lub towaru. 

Elementy faktury zaliczkowej

Elementy obowiązkowe dla faktury zaliczkowej to:

1) data wystawienia;

2) numer faktury;

3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4) numer NIP sprzedawcy i nabywcy;

5) data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

6) otrzymaną kwotę zapłaty;

7) kwotę podatku;

8) dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę jednostkową netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług bez kwoty podatku, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość zamówienia lub umowy z uwzględnieniem kwoty podatku.

Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty, to na fakturze końcowej - wystawianej po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, sumę wartości towarów/usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części zapłaty. Faktura końcowa powinna zawierać numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej