Z ostatniej chwili! SLIM VAT 3 nie wejdzie w życie 1 kwietnia

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 28 marca 2023
8baf625b95ea53621e68cf90ed5c651b9c412f2d-xlarge

W ubiegłym tygodniu Komisja Finansów Publicznych pracowała nad  rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3025). Komisja zdecydowała o przesunięciu daty wejścia w życie SLIM VAT 3 na 1 lipca 2023 r., zamiast 1 kwietnia – jak wcześniej zakładano.

Przypomnijmy, że SLIM VAT 3 ma na celu m.in.:

  • podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro,
  • rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych,
  • zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym,
  • wprowadzenie uproszczeń związanych z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania, likwidację opłaty za wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS),
  • liberalizację warunków szybszego zwrotu VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych,
  • doprecyzowanie zasad stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej oraz wprowadzenie systemu miarkowania sankcji VAT.

Komisja przyjęła poprawki polegające m.in. na:
- przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy z 1 kwietnia 2023 r. na 1 lipca 2023 r.,
- dostosowaniu zmian w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji do przepisów uchwalonej przez Sejm ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw,
- dostosowaniu przepisów ustawy – Prawo bankowe do wprowadzanej projektem możliwości przekazywania środków pomiędzy rachunkami VAT wewnątrz grupy VAT,
- uregulowaniu organu właściwego do rozpatrzenia ponaglenia na niezałatwienie w terminie sprawy przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Na posiedzeniu 23 marca br. Komisja rozpatrzyła także rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3030). Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej.

Dotyczy on m.in. wprowadzenia nowych regulacji nadkładających na dostawców usług płatniczych zlokalizowanych w Polsce obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności; ewidencje te będą udostępniane drogą elektroniczną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Komisja przyjęła poprawki doprecyzowujące i ujednolicające. Na bieżąco będziemy informować Państwa o dalszym przebiegu prac nad tymi projektami zmian w VAT.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej