Jak prawidłowo obliczyć limit uprawniający do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 maja 2021
kalkulator na banknotach Euro

W czasach pandemii normą jest, że podatnicy prowadzą działalność jedynie przez część roku podatkowego. Dotyczy to oczywiście także działalności sezonowej. Jak w takim wypadku obliczyć limit do zastosowania zwolnienia podmiotowego z VAT?

Podatnik miał wątpliwość, czy jeżeli prowadzi działalność przez 3 do 5 miesięcy w ciągu całego roku kalendarzowego (i nie jest to pierwszy rok prowadzenia działalności, tylko kolejny), to korzysta z całości limitu 200.000 zł. Jego zdaniem, czasowe zawieszenie działalności gospodarczej nie powinno mieć wpływu na zmniejszenie kwoty limitu uprawniającej do korzystania ze zwolnienia z VAT, a żaden z przepisów ustawy o VAT (poza odniesieniem do rozpoczynania działalności w trakcie roku) nie nakazuje proporcjonalnego liczenia limitu zwolnienia z VAT w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej.

Organ interpretacyjny potwierdził prawidłowość tego rozumowania. Wskazał bowiem, że zawieszenie działalności samo w sobie nie stanowi zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez podatnika. Przedsiębiorca taki nadal pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług. Z kolei zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej nie oznacza ustania bytu przedsiębiorcy, a jedynie przerwę w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Przykładowo więc, gdy działalność polega na wynajmie domków letniskowych i odbywa się sezonowo przez 3 do 5 miesięcy w ciągu całego roku kalendarzowego (a w pozostałej części roku kalendarzowego działalność jest zawieszona), to podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeśli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym, kwoty 200 tysięcy złotych.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 26 marca 2021 r., 0111-KDIB3-3.4012.25.2020.2.WR

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej