Dezynfekcja i pranie odzieży szpitalnej dla podmiotów leczniczych – bez zwolnienia z VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 6 sierpnia 2021
czeszczenie, szorowanie

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował kwestię stawki VAT dla kompleksowych usług prania, sterylizacji czy dezynfekcji bielizny i odzieży szpitalnej m.in. prześcieradeł, poszewek, piżam, koszul, koców, poduszek, świadczonych przez spółkę na rzecz podmiotów posiadających status podmiotu leczniczego.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

Organ podatkowy, odwołując się m.in. do orzecznictwa TSUE wyjaśnił, że usługi są ściśle związane z opieką szpitalną i medyczną (leczeniem szpitalnym i medycznym) jedynie wówczas, gdy są rzeczywiście świadczone jako usługi pomocnicze względem stanowiącej świadczenie główne opieki szpitalnej nad odbiorcami lub opieki medycznej świadczonej na rzecz odbiorców.

Natomiast pojęcie działalności „ściśle związanej” z „opieką szpitalną i medyczną” nie obejmuje świadczeń, które nie przedstawiają związku z opieką szpitalną nad odbiorcami tych świadczeń, ani z opieką medyczną świadczoną ewentualnie na ich rzecz.

Ponadto, zdaniem organu, opisywanym czynnościom spółki nie można przypisać celu terapeutycznego. Świadczenia zdrowotne – działania medyczne dotyczą bowiem pacjentów i wykonywane są w stosunku do pacjentów, którzy są ich odbiorcami.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 czerwca 2021 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.184.2021.2.MGO

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej