Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników spółki

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 23 lipca 2021
497d02931a9a1a9081a6a1037a6ee80b2da80f87-xlarge

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek spółki cywilnej, składającej się z 3 wspólników. Jeden z nich ma problemy zdrowotne, a drugi często wyjeżdża za granicę, stąd postanowili rozwiązać spółkę. Przed rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego ze wspólników.

Organ podatkowy potwierdził prawidłowość rozumowania, że czynność nieodpłatnego przekazania wspólnikowi spółki całego przedsiębiorstwa spełniającego wymogi określone w art. 55 (1) Kodeksu cywilnego, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - będzie wyłączona spod działania tej ustawy i w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przekazanie przedsiębiorstwa może dotyczyć także sytuacji przekazania całego majątku spółki cywilnej przed jej rozwiązaniem jednemu ze wspólników, tj. temu, który chce samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą. Czynność taka jest neutralna dla VAT.

Spółka cywilna jest odrębnym podatnikiem podatku VAT od jej wspólników. Zatem przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi pomiędzy spółką, a osobą fizyczną będącą wspólnikiem w tej spółce. Jeśli chodzi o zbycie przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części – dotyczy to zarówno zbycia odpłatnego, jak i nieodpłatnego.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 19 maja 2021 r., 0113-KDIPT1-1.4012.121.2021.3.MGO

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
×Nie udało się uruchomić wyszukiwarki, jeśli problem wystąpi ponownie prosimy o kontakt.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej