Jak opodatkować zaliczki i wpłaty przed i po zmianie stawki VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 9 lutego 2021
licznik energi

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował skutki w VAT usługi montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej na potrzeby budynku mieszkalnego. Sprawdź jego stanowisko.

W analizowanej sprawie punktem wyjścia była okoliczność, że:

  • w stanie prawnym obowiązującym do 22 listopada 2019 r., obniżoną stawkę w wysokości 8% VAT stosowano do czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, wykonywanych w obiektach budowlanych lub w ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym; obniżona stawka podatku nie znajdowała natomiast zastosowania do ww. czynności, gdy nie są one wykonywane w/na obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (np. na gruncie, budynkach znajdujących się poza bryłą ww. obiektów),
  • w stanie prawnym obowiązującym od a 23 listopada 2019 r., obniżoną stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się do czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, dotyczących obiektów budowlanych lub ich części, przy czym przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się także m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o OZE, funkcjonalnie z nimi związaną.

Organ przypomniał jednak, że zgodnie z art. 41 ust. 14f ustawy o VAT, zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część zapłaty, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania zapłaty otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku.

Skoro zatem kupujący dokonał płatności w trzech transzach, tj. we wrześniu 2019 r. oraz 13 i 29 listopada 2019 r., to w przypadku wpłat zaliczek/przedpłat dokonanych przed dniem 23 listopada 2019 r., nie znajdzie zastosowania 8% stawka podatku VAT, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy, gdyż w stanie prawnym obowiązującym przed 23 listopada 2019 r. montaż paneli fotowoltaicznych poza bryłą budynku mieszkalnego podlegał opodatkowaniu według stawki podstawowej.

Stąd podatnik prawidłowo opodatkował otrzymane od kupującego przed 23 listopada 2019 r. zaliczki/przedpłaty (I i II transza) z zastosowaniem stawki podatku VAT w wysokości 23% i nie zachodzi podstawa do dokonania korekty tej stawki oraz zastosowania stawki obniżonej 8% wobec ww. uiszczonych kwot zaliczek/przedpłat.

W odniesieniu natomiast do opodatkowania usługi montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku gospodarczego w przypadku wpłaty dokonanej na ten cel po 23 listopada 2019 r. (III transza), zastosowanie znajdzie obniżona stawka VAT 8% odnosząca się do mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii funkcjonalnie związanej z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Jednocześnie z uzasadnienia organu podatkowego wynika, że otrzymana przez podatnika należność od klienta stanowi kwotę brutto, zatem kwotę podatku VAT wg właściwej stawki określa się metodą „w stu”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 26 stycznia 2021 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.863.2020.2.AKA.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej