Import rzeczy ze spadku

Dodano: 23 grudnia 2021

Komentowana regulacja dotyczy osób fizycznych i osób prawnych. Jej zakres przedmiotowy jest więc szerszy aniżeli zwolnień wynikających z poprzednich regulacji. Wcześniejsze zwolnienia dotyczyły bowiem wyłącznie osób fizycznych. Zwolnienie z podatku VAT dla rzeczy pochodzących ze spadku dotyczy osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terenie Polski oraz osób prawnych mających na terenie naszego kraju swoją siedzibę. Jeżeli chodzi o osoby prawne to pamiętać należy o dodatkowym wymogu, a mianowicie zwolnienie obejmuje wyłącznie te osoby prawne, które na terenie Polski prowadzą niedochodową działalność. Można dla przykładu wskazać tu na organizacje pozarządowe prowadzące działalność statutową, które otrzymały spadek.

Warunki skorzystania ze zwolnienia

Tak jak w przypadku zwolnień wynikających z poprzednich regulacji, tak i w tym wypadku, możliwość korzystania ze zwolnienia jest uzależniona od zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu w określonym czasie. Zgłoszenie powinno nastąpić przed upływem 2 lat, licząc od dnia ostatecznego nabycia spadku przez osobę uprawnioną. Okres ten może być wydłużony przez właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego, w wyjątkowych przypadkach.

Ustawa wymienia również towary, które nie mogą korzystać ze zwolnienia, a należą do nich:

  • napoje alkoholowe;
  • tytoń i wyroby tytoniowe;
  • środki transportu przeznaczone do działalności gospodarczej;
  • artykuły potrzebne do wykonywania zawodu lub zajęcia, inne niż przenośne przedmioty sztuki stosowanej lub wyzwolonej, używane do wykonywania zawodu lub zajęcia przez osobę zmarłą;
  • zapasy surowce, półprodukty lub wyroby gotowe;
  • żywy inwentarz i zapasy produktów rolnych, których ilość jest większa niż przeznaczona na niezbędne potrzeby domowe rodziny.

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej