Czy osiąganie zysków z reklam na platformie internetowej podlega VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 8 grudnia 2022
6248f2079d2b4e86a5e69ed5f11297c78411aad9-xlarge

Czynność wyświetlania reklam w filmach publikowanych na platformie internetowej, należy uznać za świadczenie usług za wynagrodzeniem. Polegają one na udostępnianiu prowadzonego konta internetowego, w celu zamieszczania na nim reklam przez zleceniodawcę.

O interpretację indywidualną zwróciła się podatniczka, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów (perfumy, kosmetyki itp.) i jest zarejestrowana, jako czynny podatnik VAT. Poza prowadzoną działalnością gospodarczą posiada także swój kanał na platformie internetowej, na którym recenzuje perfumy. Główny cel posiadania kanału, nie jest komercyjny, a publicystyczny. Kanał jest prowadzony poza działalnością gospodarczą. Wnioskodawczyni chciałaby recenzować również inne produkty zapachowe i kosmetyki.

W zamian za wyświetlone reklamy podatniczka otrzymuje pieniądze od firmy z Irlandii, będącej właścicielem portalu. Spółka ta nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce ani w innym kraju niż ten, w którym znajduje się siedziba działalności gospodarczej (czyli w Irlandii).

Wnioskodawczyni podała, że cel zarobkowy nie jest głównym celem przyświecającym jej działalności na portalu. Podatniczka ta prowadzi konto hobbystycznie, interesuje ją interakcja z użytkownikami (wymiana zdań w komentarzach pod filmami), budowanie grona odbiorców na kanale, interesuje ją też to, jak prezentowane filmy zostaną odebrane przez widzów. Niemniej jednak ma świadomość, że z opisanej aktywności może osiągać przychody.

Reklama na YouTube a VAT

Jej zdaniem otrzymywane przez nią jako osobę fizyczną pieniądze za pośrednictwem usługi, nie są wynagrodzeniem za świadczone, jako podatnika VAT, usługi, które byłyby opodatkowane na terytorium Polski i nie ma ona obowiązku rejestracji jako podatnik VAT-UE.

Podatniczka podniosła bowiem, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Dokonywanie określonych czynności incydentalnie poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Wyświetlanie reklam na platformie internetowej z VAT

Innego zdania był dyrektor KIS. Uznał, że czynność wyświetlania reklam przy publikowanych filmach na platformie internetowej, należy uznać za świadczenie przez podatniczkę – za wynagrodzeniem – usług udostępniania prowadzonego przez nią konta internetowego, w celu zamieszczania na tym koncie reklam przez zleceniodawcę.

W konsekwencji, świadczenie takich usług stanowi działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i oznacza występowanie w ramach tych czynności jako czynny podatnik VAT. Fiskus wskazał, że choć samo prowadzenie konta na platformie internetowej należy uznać za czynności z zakresu sfery prywatnej, o tyle udostępnianie jej powierzchni w celach reklamowych, nosi znamiona uczestnictwa w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Nadto udostępnianie powierzchni reklamowych na prowadzonym koncie na platformie internetowej nie będzie miało charakteru jednostkowego, czy incydentalnego.

Miejsce świadczenia usług reklamowych na YouTube

Dyrektor KIS wyjaśnił też, że:

  • czynności udostępnienia powierzchni reklamowej na prowadzonym koncie na platformie internetowej w ramach opisanego systemu stanowią usługi elektroniczne,
  • dla usług elektronicznych świadczonych na rzecz podatników ustawodawca nie przewidział szczególnych zasad ustalenia miejsca świadczenia, stąd przy określaniu tego miejsca znajdzie zastosowanie zasada ogólna, zgodnie z którą miejsce świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi, powiązane jest z miejscem odbioru tej usługi,
  • w konsekwencji miejscem świadczenia i opodatkowania ww. usług będzie, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy, terytorium państwa, w którym ten usługobiorca ma swoją siedzibę, tj. Irlandia,
  • jakkolwiek usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu na terytorium Polski, polska podatniczka winna zarejestrować się jako podatnik VAT UE.
Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 29 kwietnia 2022 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.19.2022.7.JSZ.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej