Zobacz, kiedy wchodzą w życie ważne zmiany w JPK_VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 2 czerwca 2021
bd447281081a035187cc4bae686fc1e8e89c030c-xlarge

Najnowsza zmiana w JPK_VAT reguluje między innymi kwestię zbiorczego wykazywania faktur uproszczonych w JPK_VAT oraz faktur wystawianych w formie biletu jednorazowego. Bardzo ważne jest także to, że najnowsza wersja projektu rozporządzenia w sprawie JPK VAT, uchyla przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”.

Faktury uproszczone w JPK_VAT

W projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia JPK zaproponowano uregulowanie kwestii dotyczącej wprowadzenia możliwości zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł (wystawionych zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT) oraz faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Doprecyzowanie oznaczeń

Ponadto w celu wyeliminowania wątpliwości w stosowaniu oznaczeń dotyczących grup towarów i usług (GTU) oraz procedur doprecyzowano pod względem merytorycznym i formalnym niektóre przepisy rozporządzenia. Wprowadzono rozwiązanie, aby dokumenty „RO” i „WEW” nie były oznaczane GTU.

Uregulowano wyłączenie stosowania oznaczenia „TP” w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami.

Oznaczenia bez MPP

Projekt uchyla przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”.Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: W § 10 rozporządzenia ust. 4 uchylono pkt 13 w związku ze zgłaszanymi uwagami do oznaczania transakcji obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności w ewidencji sprzedaży. W związku z tym w JPK_VAT z deklaracją nie będzie się już stosowało oznaczenia „MPP” .

Dodatkowe oznaczenia w związku z VAT e-commerce

Dodatkowo w związku z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 1114), wdrażającej tzw. pakiet VAT e-commerce, rozporządzenie zmieniające przewiduje wprowadzenie dodatkowych oznaczeń: np. WSTO_EE. Projektodawcy chcą, aby zmienione rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2021 r.

Autor:

Sylwia Maliszewska

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej