Prawo do odliczenia VAT przez gminę, gdy zakupy służą informatyzacji usług publicznych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 marca 2021
d32f0cf38ab40744a1aabc27389aaad57f499cab-xlarge

Zagadnienie odliczania VAT przez gminę nierzadko budzi kontrowersje i prowadzi do sporów. Czasem trudno bowiem rozgraniczyć działanie gminy w charakterze organu władzy publicznej i w charakterze podatnika. 

W jednej z najnowszych interpretacji (z 2 marca 2021 r., 0111-KDIB3-3.4012.21.2021.2.PJ) Dyrektor KIS analizował przypadek odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu dofinansowanego m.in. w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego („Cyfrowa dostępność informacji sektora publicznego oraz wysoka jakość e-usług publicznych”). Celem operacji jest uruchomienie 11 elektronicznych usług publicznych, które będą świadczone przez Urząd Gminy, jak również digitalizacja i bezpłatne udostępnienie mieszkańcom zasobów informacji przestrzennej oraz informatyzacja procedur wewnętrznych.

Gminy często zadają tego typu pytania, by mieć pewność czy VAT jest kwalifikowalny. Jeśli bowiem gmina jako beneficjent oświadcza np., że VAT jest kwalifikowalny, wówczas jest ona zobowiązana do dostarczenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego odnoszącej się do kwestii możliwości/niemożliwości odzyskania podatku VAT w zakresie realizowanego projektu. Stąd np. wliczenie podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych pozwoliłoby na uzyska nie wyższego dofinansowania ze środków unijnych.

Choć w tym akurat przypadku sporu nie było, a organ interpretacyjny przypomniał, że:

  • w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych,
  • gmina zakupując towary i usługi celem zrealizowania opisanej operacji, nie nabywała ich do działalności gospodarczej, ale w celu realizacji zadań publicznych i tym samym nie działała w charakterze podatnika podatku VAT, zatem nie spełnia przesłanek do odliczania VAT.

Informatyzacja gminy może jednak dawać prawo do częściowego odliczenia VAT. Przykładowo w interpretacji z 30 stycznia 2019 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.755.2018.2.PG Dyrektor KIS zaakceptował uprawnienie do częściowego odliczenia VAT w związku z wydatkami służącymi do realizacji platformy e-usług, która odnosiła się także do czynności opodatkowanych (np. kwestie rozliczeń za wynajem lokali użytkowych oczyszczanie ścieków, zagadnienia sprzedaży i dzierżawy mienia komunalnego).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 2 marca 2021 r. sygn. 0111-KDIB3-3.4012.21.2021.2.PJ oraz interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 30 stycznia 2019 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.755.2018.2.PG.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej