Uwaga! Faktura wystawiona przedwcześnie nie jest fakturą pustą

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 25 maja 2022
Pusta faktura VAT

Jak uznał w jednym z ostatnio wydanych orzeczeń WSA w Bydgoszczy – jeśli faktura dokumentuje faktycznie zaistniałe zdarzenie gospodarcze, które podlega opodatkowaniu, to sam fakt wystawienia jej przedwcześnie, nie kreuje obowiązku zapłaty VAT na podstawie art. 108 ustawy o VAT.

Wyjaśnienia wymaga, że skargę złożono na interpretację wydaną w 2021 r., kiedy to obowiązywała zasada, że faktury nie można wystawić w terminie wcześniejszym niż 30 dni przed:

1) dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

2) otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Faktura wystawiona przedwcześnie

Aktualnie – faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 60. dnia przed wskazanymi wyżej zdarzeniami. Oczywiście po nowelizacji częściej będzie można uniknąć błędów, jednak ogólne rozważania sądu pozostają aktualne. 

Pusta faktura

Zdaniem WSA, przepisy art. 108 ust. 1 i 2 ustawy o VAT odnoszą się do pustych faktur, tj. faktur, które nie dokumentują rzeczywistej transakcji, zdarzenia gospodarczego. Obowiązek zapłaty podatku w trybie art. 108 ustawy wynika wyłącznie z faktu wystawienia tzw. pustej faktury. Jest to przepis o charakterze prewencyjnym, bo ma on przeciwdziałać wprowadzaniu do obiegu nierzetelnych faktur, z których nieuczciwe podmioty mogłyby uzyskać prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Dotyczy on więc sytuacji, gdzie kwota podatku wynika jedynie z samego faktu wystawienia faktury, czyli gdy dana czynność nie zaistniała w rzeczywistości, nie jest objęta opodatkowaniem bądź podlega zwolnieniu z opodatkowania.

Przeczytaj także:

Jeśli jednak doszło do transakcji, tj. spółka dokonała dostawy maszyny rolniczej na rzecz klienta, a potwierdzeniem tej dostawy jest faktura dokumentująca to zdarzenie, faktura, choć przedwczesna, nie jest fakturą pustą, bo dokumentuje rzeczywiste zdarzenie gospodarcze.

Przykładowo jednak banki czy leasingodawcy wymagają przedłożenia faktury przed kredytowaniem, a procedury, w tym w wydziale komunikacji (jeżeli maszyna rolnicza podlega rejestracji), czasem się przedłużają, stąd nie dochodzi do zapłaty w terminie 30 dni od wystawienia faktury. Wobec tego, że zgodnie z zawartą umową, maszyny są wydawane po dokonaniu przez klienta zapłaty, to oczywistym jest, że także wydanie maszyny następuje po ww. 30 dniach. Następuje to jednak z przyczyn niezależnych od sprzedawcy.

Wystawienie przedwczesnej faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem, zgodnie z art. 19a ustawy z chwilą dokonania dostawy towarów lub z chwilą zapłaty, nie zaś z chwilą wystawienia faktury.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z 1 lutego 2022 r. o sygn. akt I SA/Bd 835/21

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej