Zaliczka przy najmie może mieć jednak znaczenie w VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 28 lipca 2021
mężczyzna sprawdza zawartość portfela

Spółka, zwracając się z wnioskiem o interpretację, miała wątpliwość czy obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczenia usług najmu urządzenia powstanie w dacie wystawienia faktury zaliczkowej, lecz nie później niż z upływem terminu płatności zaliczki za dany okres najmu.

Problem wynika z tego, że:

- przy najmie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, lecz nie później niż z chwilą upływu terminu płatności,

- jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem kilku przypadków, co dotyczy m.in. usługi najmu.

Wprawdzie podatnik wyjaśnił, że nie jest zobowiązany dokumentować fakturą zaliczkową otrzymania przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (w tym usług najmu), jednak bardziej z przyczyn technicznych, spółka wystawia:

- faktury zaliczkowe po otrzymaniu zaliczki na poczet danego okresu najmu;

- faktury rozliczeniowe po zakończeniu danego okresu najmu (wskazujące rozliczenie kwoty zaliczki z kwotą rzeczywistego czynszu, obliczonego po zakończeniu danego okresu najmu).

W ocenie spółki, wystawienie faktur zaliczkowych będzie stanowiło czynność „wystawienia faktury”, z którą art. 19a ust 5 pkt 4) lit b) ustawy o VAT wiąże moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług najmu.

Chodzi bowiem o to, że zapłata za najem urządzenia, zgodnie z umową, następuje jeszcze przed jego wydaniem klientowi. Wynajmujący każdorazowo dokumentuje sprzedaż przez wystawienie faktury, stąd obowiązek podatkowy z tytułu usługi najmu krótkoterminowego urządzenia powstaje na zasadach wynikających z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy, tj. z chwilą wystawienia faktury.

Organ przyznał rację spółce, bowiem faktura z nazwą „faktura zaliczkowa” potwierdza zaistnienie zdarzenia gospodarczego i jest fakturą, z której wystawieniem, w odniesieniu do usługi najmu, wiąże się powstanie obowiązku podatkowego.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 maja 2021 r., 0111-KDIB3-1.4012.142.2021.2.IK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej