Usługi przygotowania pism w zakresie upadłości konsumenckiej mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 16 kwietnia 2021
podpisywanie umowy, pisma

Zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do podatników świadczących m.in. usługi prawnicze oraz w zakresie doradztwa. Jednak o tym, by nie ulegać pewnemu „automatyzmowi” w myśleniu, przekonuje np. interpretacja dyrektora KIS, dotycząca prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez osobę świadczącą usługi w zakresie przygotowania pism i uzupełniania wniosków w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Podatnik podejmowałby się realizacji usług głównie dla osób fizycznych zlecających opracowanie pism czy uzupełnienie wniosków do sądu o ogłoszenie tzw. upadłości konsumenckiej. Realizowałby zatem wszystkie czynności związane z obsługą wniosku, jak również czynności związane z toczącym się później postępowaniem sądowym już po ogłoszeniu upadłości wobec zleceniodawcy. Podatnik nie świadczyłby zaś usług doradczych. Jego działania polegałyby m.in. na omówieniu ogólnych warunków usługi, możliwości oddłużenia oraz podstaw restrukturyzacji czy upadłości, przekazaniu wzoru pisma do wierzyciela o podanie salda lub o przesłanie dokumentów, albo do BIK i KRD, wypełnieniu odpowiedniego wniosku do sądu, sporządzaniu pism do sądu lub syndyka czy opracowaniu wniosku o umorzenie długów. Kwoty uzyskiwane w związku z tą działalnością nie przekraczałyby 200.000 zł, w proporcji do roku.

Podatnik nie posiada wykształcenia prawniczego, a zakres jego obowiązków nie będzie obejmował np. udzielania porad prawnych i sporządzania opinii prawnych. Zainteresowany nie będzie zastępował klienta (np. nie będzie pełnomocnikiem). Ewentualnie w razie potrzeby kwestiami prawnymi i doradztwem zajmie się inny podmiot, np. kancelaria prawna.

Organ podatkowy zgodził się z zapatrywaniem, że tak ukształtowany zakres czynności nie prowadzi od razu do utraty zwolnienia. W interpretacji zastrzeżono zaś, że podatnik utraci zwolnienie w przypadku wykonania usług prawniczych czy czynności doradztwa bądź, jeśli wartość sprzedaży przekroczy kwotę 200.000 zł liczoną w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym (począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 24 marca 2021 r., 0111-KDIB3-3.4012.23.2021.2.WR.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej