Usługi logopedyczne niekoniecznie z kasą fiskalną

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 18 lutego 2021
9f5817684a209ad196828c57b347f2a2493290fe-xlarge

Dyrektor KIS przeanalizował w interpretacji przypadek podatniczki, która „dorywczo” prowadzi działalność gospodarczą jako logopeda, świadcząc usługi dla pobliskiego przedszkola. Przychód z tej działalności rokrocznie nie przekracza kwoty 20.000 zł. Sprawdź, do jakich wniosków doszedł fiskus.

Organ wziął pod uwagę fakt, że podatniczka nie jest lekarzem, zatem nie dokonuje sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jako lekarz. Stąd nie zostanie wyłączona z prawa do korzystania ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej na podstawie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f) rozporządzenia.

Dodatkowo płatności z tytułu świadczenia usług logopedycznych są dokonywane w całości przelewem bankowym i podatniczka ma dowody dokumentujące zapłatę za świadczone usługi. Ponadto prowadzi własny rejestr, z którego jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji dotyczyła zapłata. Tym samym spełnione są przesłanki umożliwiające zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących wynikające z § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 37 ww. załącznika do rozporządzenia.

Dodatkowo zresztą podatniczka z uwagi na osiągane obroty poniżej 20 000 zł rocznie ma prawo korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania świadczonych usług logopedycznych na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia. Przy czym po przekroczeniu limitu może nadal korzystać ze zwolnienia ewidencjonowania usług na kasie rejestrującej z uwagi na spełnienie warunków wskazanych w § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika.

Nadto z tytułu świadczenia usług logopedycznych podatniczka nie jest zobligowana do zakupu kasy on-line na podstawie art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT, gdyż wykonywane przez nią jako logopedę czynności należą do specjalizacji pedagogicznej, nie zaś do specjalizacji medycznej.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 28 stycznia 2021 r., 0114-KDIP1-3.4012.760.2020.1.MT.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej