Skutki wycofania z działalności nieruchomości w celu ich wykorzystywania na potrzeby wynajmu bądź odsprzedaży

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 września 2022
domek w gniazdku ptasim, w tle pieniądze

Panuje błędne przekonanie, że przesunięcie składników majątku z działalności, na potrzeby najmu prywatnego, stanowiłoby na gruncie VAT wycofanie z działalności gospodarczej. Sprawdźmy więc, jakie są skutki wycofania z działalności nieruchomości w celu ich wykorzystywania na potrzeby wynajmu bądź odsprzedaży.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w VAT nie ma najmu prywatnego, bo jest to działalność gospodarcza. Owszem, w wielu przypadkach wynajmujący „załapie się” w praktyce jednocześnie na zwolnienie podmiotowe i przedmiotowe, jednak czynny podatnik VAT nie może twierdzić, iż najmu dokonuje „poza działalnością”.

Dość ciekawy przypadek analizował ostatnio dyrektor KIS. Chodziło o niepodleganie opodatkowaniu VAT wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości przed dokonaniem przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę. Po dokonanym przekształceniu osoba fizyczna zamierza prowadzić działalność polegającą na wynajmie nieruchomości, podlegającą opodatkowaniu VAT.

Część nieruchomości wykorzystywana na sklepy będzie wynajmowana na rzecz spółki powstałej w wyniku przekształcenia lub innych spółek, w których osoba ta ma udziały, a pozostała część będzie wynajmowana osobom trzecim lub będzie przeznaczona na cele inwestycyjne niezwiązane z podstawową działalnością przedsiębiorstwa (budowa obiektu biurowo-magazynowego) lub zostaną one przeznaczone na sprzedaż.

Dyrektor KIS wskazał, że w przedstawionej sytuacji wycofanie nieruchomości z prowadzonej działalności gospodarczej w celu ich wykorzystywania na potrzeby wynajmu lub odsprzedaży tj. działalności opodatkowanej VAT nie będzie mieściło się w pojęciu dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Czytaj także:

Przedmiotowe nieruchomości – jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego nie będą przekazane do majątku osobistego wnioskodawcy i nie będą wykorzystywane na cele prywatne, lecz w związku z przeznaczeniem ich do wynajmu bądź sprzedaży, będą nadal wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Stąd wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości w celu wykorzystywania ich na potrzeby wynajmu bądź odsprzedaży, czyli działalności opodatkowanej VAT, nie będzie u podatnika podlegało opodatkowaniu VAT.

Dla zrozumienia istoty problemu, przydatna jest teza organu podatkowego. Uznał on, iż: „(…) W VAT nie występuje pojęcie „najmu prywatnego” i „najmu w ramach działalności gospodarczej”. W świetle przepisów ustawy działalnością gospodarczą jest każda czynność najmu czy dzierżawy niezależnie od tego, czy wynajmujący działalność tę zarejestrował czy nie i niezależnie od tego czy przedmiot najmu (dzierżawy) stanowi w jego działalności środek trwały”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 lutego 2022 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.885.2021.1.MGO.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej